W trakcie roku szkolnego, czyli już po zatwierdzeniu arkusza organizacji przedszkola, mogą zdarzyć się sytuacje wymagające dokonania zmian w organizacji pracy przedszkola. W takiej sytuacji zatwierdzony arkusz organizacji należy zmodyfikować poprzez sporządzenie aneksu. Dotychczas aneks należało przedłożyć do zaopiniowania i zatwierdzenia organowi prowadzącemu przedszkole. Od 1 września 2017 r. obowiązują jednak nowe regulacje dotyczące aneksowania – procedura jest różna w zależności od tego, czy zmiany będą dokonywane przed 30 września, czy później.
Aneks do arkusza organizacji przedszkola – tryb zatwierdzenia zmian jest uzależniony od terminu ich zgłoszenia
Opracowywane w kwietniu arkusze organizacji przedszkola zwykle wymagają zmian po zakończeniu naboru i rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Aktualizowanie arkusza jest obowiązkiem dyrektora, jednak w tym roku tryb wprowadzania zmian jest uzależniony od tego, w jakim terminie zostaną zgłoszone. Sprawdź szczegóły.
Dwa tryby aneksowania arkusza organizacji
Ważną regulacją wprowadzoną w ramach reformy jest określenie trybu i terminów wprowadzania zmian do zatwierdzonego arkusza organizacji, które uzależniono do terminu, w jakim dyrektor przedszkola zgłosi konieczność ich dokonania. Od 1 września 2017 r.:
- zmiany wprowadzane do 30 września danego roku wymagają zaopiniowania przez zakładowe organizacje związkowe oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny – termin na wydanie opinii skrócono jednak do 4 dni. Po zaopiniowaniu organ prowadzący zatwierdza arkusz w terminie 7 dni od ich otrzymania,
- zmiany wprowadzane po 30 września danego roku nie wymagają opiniowania, a organ prowadzący zatwierdza je w terminie 7 dni od ich otrzymania
Każda zmiana zatwierdzonej organizacji przedszkola wymaga poinformowania organu prowadzącego i uzyskania jego akceptacji.
W każdym aneksie cztery kluczowe informacje…
Aneksy powinny być przedstawiane w formie adekwatnej do dokonywanych zmian i zawierać ich opis w odniesieniu do uprzednio zatwierdzonego arkusza. W aneksie arkusza określa się w szczególności:
- przyczynę i charakter zaistniałych zmian;
- okres obowiązywania zmian,
- stan zatwierdzony przed zmianami oraz stan proponowany po zmianach,
- informację o skutkach finansowych wprowadzanych zmian.
ZASTOSUJ
Niektóre organy prowadzące nie wymagają sporządzania aneksów w przypadku zmian, które nie wywołują skutków finansowych. Przed porządzeniem dokumentacji sprawdź więc zalecenia organu prowadzącego.
- art. 110 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.),
- § 17, § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649).
