Na podsumowującym zebraniu rady pedagogicznej najlepiej rozpocząć od spraw związanych z klasyfikacją. Szkoła powinna znajdować się w momencie zakończenia egzaminów klasyfikacyjnych, ale przed egzaminami poprawkowymi.
5 etapów podsumowującej rady pedagogicznej
Przed terminem podsumowującej rady pedagogicznej należy przypomnieć nauczycielom, jakie sprawozdania, raporty i zestawienia mają przygotować do zaprezentowania podczas spotkania. A już na samej radzie warto ich poinformować, jakie spoczywają na nich obowiązki na początku września, a także jakie zmiany przepisów muszą wziąć od uwagę z kolejnym rokiem szkolnym.
1. Klasyfikacja roczna uczniów
Przed zebraniem należy sprawdzić, czy wszyscy uczniowie, którzy mieli przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych, zgłosili się na nie. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych, nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym – wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Na zebraniu trzeba więc przedstawić dodatkowe terminy egzaminów i zobowiązać wychowawców do przekazania ich uczniom i rodzicom do wyznaczonego dnia.
Nauczyciele powinni także dowiedzieć się, czy wpłynęły zastrzeżenia do ocen. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami, należy powołać komisję, która w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej:
- z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej,
- zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów.
2. Sprawozdania i wnioski na kolejny rok szkolny
Na zebraniu powinny zostać przedstawione sprawozdania zespołów działających w szkole oraz wnioski do pracy w kolejnym roku szkolnym. Jeśli dyrektorowi szkoły zależy na konkretnych aspektach pracy zespołów lub na szczególnej formie prezentacji – należy poinformować o tym przewodniczących na tyle wcześnie, aby zdążyli się przygotować na zebranie rady pedagogicznej.
3. Przedstawienie wyników egzaminów zewnętrznych
Jeśli od uzyskania wyników (sprawdzian przeprowadzany w klasie szóstej lub egzaminy gimnazjalne, lub maturalne) upłynęło sporo czasu, można przedstawić szczegółowe opracowania. Jeśli jednak czasu było zbyt mało – szczegółowe omówienie można odłożyć na kolejne zebranie rady pedagogicznej. Warto w tym celu wyznaczyć osoby odpowiedzialne za opracowanie analiz i wniosków.
4. Podsumowanie pracy szkoły
Przedstawienie radzie pedagogicznej:
- sprawozdania z nadzoru pedagogicznego i wnioski do dalszej pracy,
- sprawozdania z realizacji innowacji i eksperymentów pedagogicznych,
- sprawozdania z realizacji planu finansowego szkoły,
- informacji o kontrolach zewnętrznych szkoły i ich wynikach.
Przewodniczący zespołu do spraw rekrutacji do szkoły przedstawia dotychczasowe wyniki rekrutacji: informacje o ewentualnej reorganizacji przyszłego roku szkolnego w kwestii przydziału uczniów do klas, a także o innych zmianach organizacji pracy szkoły przewidziane na kolejny rok szkolny.
Na podsumowującym posiedzeniu rady należy także poinformować nauczycieli o zmianach prawa oświatowego, jakie zaczną obowiązywać od 1 września.
5. Zakończenie posiedzenia rady: ustalenie spraw bieżących
Na koniec zebrania należy omówić wszystkie sprawy bieżące szkoły w zależności od jej sytuacji, potrzeb, wydarzeń szkolnych, np.: inwentaryzacja, przegląd szkoły, wyznaczenie terminu złożenia dokumentacji przez osoby, które dotychczas nie rozliczyły się z dokumentacji szkolnej, omówienie organizacji pracy szkoły i przydziału dyżurów w okresie wakacyjnym, przekazanie informacji o terminie zebrania rady pedagogicznej rozpoczynającej kolejny rok szkolny.
art. 40 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: rada pedagogiczna
