Program "Uczeń bez próchnicy" będzie realizowany w aż 11 województwach (mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie), a jego adresatem są uczniowie w wieku 15-19 lat. Głównie dotyczy on szkół branżowych, techników i szkół przysposabiających do pracy. Ma on być odpowiedzią na coraz liczniejsze problemy z próchnicą u młodych ludzi. Program jest współfinansowany ze środków europejskich, obejmuje zarówno edukację, jak i badania profilaktyczne. Jego zadaniem jest:
Profilaktyka przeciw próchnicy
Uczniowie szkół ponadpodstawowych w wybranych województwach będą korzystać z programu edukacyjno-profilaktycznego dotyczącego próchnicy zębów. Program będzie obejmować zajęcia edukacyjna, które pokażą czym jest próchnica i jak z nią walczyć, a także profilaktyczne badania stomatologiczne.
1) zwiększyć świadomość na temat chorób zębów i jamy ustnej w szczególności próchnicy,
2) pokazać czynniki zwiększające ryzyko próchnicy i choroby jamy ustnej, które są związane chociażby z niewłaściwą dietą
3) wczesne wykrywanie problemu i leczenie dzięki badaniom profilaktycznym.
Próchnica
U dzieci w wieku 15 lat aż 83% ma zdiagnozowaną próchnicę. Młodzież do 18 roku życia zawyża jeszcze te statystyki, bo aż 93% przebadanych para się z problemem próchnicy. Jest to niezwykle potrzebny problem zdrowotny, którego źródłem jest przede wszystkim brak higieny jamy ustnej i złe nawyki żywieniowe, ale nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania genetyczne.
Zobacz także: Rekomendacja, ale nie reklama – co wolno lekarzowi
Wbrew pozorom choroba ta ma nie tylko skutki zdrowotne, lecz także społeczne, bo utrata zębów wpływa negatywnie na samoocenę, samopoczucie, a przez to także na możliwości podejmowania aktywności zawodowej.
Brak wiedzy
Niestety choroba ta rozwija się ze względu na brak odpowiedniej świadomości u dzieci i młodzieży. Pomóc w tym mają odpowiednie zajęcia edukacyjne, w tym także interaktywne warsztaty, które będą poruszać temat próchnicy i związane z jej profilaktyką - zdrowego trybu życia. Zajęcia będą prowadzone przez lekarzy stomatologów, edukatorów zdrowotnych, specjalistów zdrowia publicznego i promocji zdrowia.
Profilaktyka w badaniach
Jak w przypadku każdej choroby, także w przypadku próchnicy istotne jest jej wczesne wykrywanie. Ponad 3 tys uczniów skorzysta w ramach programu z profilaktycznych badań stomatologicznych.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
