Rozszerzono zakres informacji, jakie zakłady ubezpieczeń mogą uzyskiwać od placówek medycznych. Obecnie są to informacje o:
Zakłady ubezpieczeń mogą żądać od placówek medycznych więcej informacji
Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która ustala prawo zakładów ubezpieczeń do uzyskiwania informacji o pacjentach korzystających ze świadczeń zdrowotnych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
- przyczynach hospitalizacji, wykonanych w jej trakcie badaniach diagnostycznych i ich wynikach, innych udzielonych świadczeniach zdrowotnych, wynikach leczenia i rokowaniach oraz o wynikach sekcji zwłok, jeżeli została przeprowadzona,
- przyczynach leczenia ambulatoryjnego, wykonanych w jego trakcie badaniach diagnostycznych i ich wynikach, innych udzielonych świadczeniach zdrowotnych, wynikach leczenia i rokowaniach,
- wynikach przeprowadzonych konsultacji,
- przyczynie śmierci.
Z zakresu przekazywanych informacji wyłączone są wyniki badań genetycznych.
Informacje mają pomóc w ocenie poziomu ryzyka przy zawieraniu umów ubezpieczenia i ułatwić weryfikację świadczeń zgłoszonych przez pacjentów i roszczeń odszkodowawczych zgłoszonych przez poszkodowanych w zdarzeniu losowym objętym ubezpieczeniem OC.
Druga istotna kwestia to cel, dla którego te informacje są przekazywane, bo on z kolei wyznacza, kto może o te informacje wystąpić i jakich pacjentów mogą one dotyczyć.
Cele są dwa:
- pomoc w ocenie poziomu ryzyka przy zawieraniu umów ubezpieczenia,
- ułatwienie weryfikacji świadczeń zgłoszonych przez pacjentów i roszczeń odszkodowawczych zgłoszonych przez poszkodowanych w zdarzeniu losowym objętym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.
Dlatego o informacje o pacjencie mogą zwrócić się następujące podmioty:
- zakłady ubezpieczeń,
- Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
- Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Kto może żądać przekazania informacji
Kolejnym ważnym elementem procedury udzielania informacji jest to, że z żądaniem ich przekazania może wystąpić tylko lekarz upoważniony przez wskazane podmioty. Jeśli wymogi formalne przekazania informacji są spełnione, podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek przekazać posiadane informacje.
Przekazanie informacji następuje odpłatnie, a szczegółowy tryb, w tym metodologia pobierania opłaty, ustalone są w rozporządzeniu ministra zdrowia będącym aktem wykonawczym do ustawy. Ponieważ nie zostało wydane w tym zakresie nowe rozporządzenie wykonawcze, w myśl z art. 484 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, podmioty wykonujące działalność leczniczą postępują w tym zakresie zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 17 maja 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu udzielania zakładom ubezpieczeń przez podmioty wykonujące działalność leczniczą informacji o stanie zdrowia ubezpieczonych lub osób, na rzecz których ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, oraz sposobu ustalania wysokości opłat za udzielenie tych informacji. Rozporządzenie to zachowuje ważność do czasu wydania nowego, nie później jednak niż do 1 stycznia 2017 r.
Zatem należy oczekiwać, że w ciągu 2016 roku ukaże się rozporządzenie, które może zweryfikować dotychczasowe zasady przekazywania informacji, zachowania poufności, a także wysokości pobieranych opłat.
Zobacz także:
Tagi: polisa ubezpieczeniowa
