Niektórzy świadczeniodawcy dopuszczają – w przypadku wnioskowania o wgląd do dokumentacji na miejscu – złożenie wniosku ustnie. Jednak nie jest to dobra metoda, gdyż w takim przypadku o wiele łatwiej jest o pomyłkę (np. przygotowanie innej dokumentacji niż ta, o którą wnioskował pacjent). Warto zatem w każdym przypadku wymagać złożenia wniosku w formie pisemnej.
Warto mieć w placówce wniosek o dostęp do dokumentacji medycznej
W przypadku gdy pacjent, przedstawiciel ustawowy bądź osoba upoważniona przez pacjenta chcą uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej, powinni złożyć w tym celu odpowiedni wniosek.
Ustalenie jednolitych zasad udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom, ich przedstawicielom ustawowym oraz osobom upoważnionym przez pacjentów powinno być jednym z priorytetów dla placówek medycznych.
Powinniśmy pamiętać o tym, aby taka informacja była:
- sformułowana prostym i zrozumiałym językiem;
- przejrzysta (warto pomyśleć o tabelach bądź innych formach wyróżnienia najważniejszych informacji, gdyż jednolity tekst może być mało czytelny dla pacjentów lub osób trzecich);
- łatwo dostępna dla pacjentów (nie tylko w szpitalu, ale również na stronie internetowej).
Ważna jest edukacja pacjentów w zakresie posiadanych przez nich praw, nie tylko przez wywieszenie plakatów na korytarzach szpitali, ale także podczas rozmowy z pacjentem – powinno to stanowić priorytet kadry zarządzającej każdej placówki medycznej.
Zobacz także:
