Sam pomysł reformy RPO ocenia jako bardzo dobry, szczególnie, że kwestie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powinny zostać odpowiednio uregulowane. Sytuację w tym obszarze Rzecznik ocenia wręcz jako dramatyczną. Ostatnie posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy RPO zostało poświęcone właśnie temu zagadnieniu.
Wady reformy psychiatrii dzieci i młodzieży
Rzecznik Praw Obywatelskich przesyła Premierowi postulaty Komisji Ekspertów ds Ochrony Zdrowia Psychicznego dotyczące reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Jakie wady nowej regulacji dostrzegają eksperci?
W piśmie skierowanym do Premiera Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, na wady uznawane przez ekspertów jako podstawowe. Na pierwszym miejscu jest zasada rozliczania - placówka ma dostawać pieniądze za liczbę usług, a nie za objęcie opieką określonej grupy potrzebujących. Zaznaczają także, że sama wycena tych świadczeń jest zbyt niska.
Pomysłem do rozważenia jest zastosowanie modelu ryczałtowego rozliczania ze względu na populację. Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w modelu finansowania opieki psychiatrycznej osób dorosłych.
Zdaniem ekspertów istotne jest, aby poradnie odpowiadały za młodzież na określonym obszarze. Proponowane rozwiązanie finansowania miałoby zagwarantować dostarczenie opieki dla młodzieży na określonym terenie, bez ryzyka, że potrzebujący pacjent zostanie odesłany.
Eksperci zaznaczają także konieczność współpracy ze szkołami oraz pomocą społeczną. Wydaje się, że kwestie zdrowia psychicznego w szkołach pojawiają się jedynie w sytuacjach kryzysowych. A to w nich powinny odbywać się działania prewencyjne i edukacyjne. Kompleksowe działania zapewnią większą skuteczność. Zdaniem ekspertów ta współpraca między działalnością oświatową, wsparciem społecznym i dostępnymi formami leczenia nie działa właściwie.
Zobacz także: Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – korekta zasad obniżania współczynników korygujących
Niewątpliwym problemem jest brak lekarzy i terapeutów chętnych do pracy w placówkach finansowanych przez NFZ. Co prawda zainteresowanie specjalizacją z zakresu opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży jest coraz większe, jednak bez odpowiednich działań zachęcających do pracy w publicznych placówkach niewiele to zmieni. Lekarze wybierają sektor komercyjny, przede wszystkim ze względu na aspekty ekonomiczne.
Zobacz także: Michał Feldman: Dbamy o zdrowie psychiczne medyków
Eksperci zwracają także uwagę, że kryzys dziecka to często sprawa rodzinna, dlatego w takich sytuacjach pomocą terapeutyczną, a w razie potrzeby również psychiatryczną powinni zostać objęci także rodzice.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl
