Analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości. Polacy nie dbają o zdrowie. Zaniedbania w tym zakresie wyraźnie było widać podczas pandemii. O tym jak przebiegała w poszczególnych krajach decydował m.in. stan zdrowia społeczeństwa. To on w dużej mierze determinował liczbę zgonów i stan pacjentów. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło 1 lipca 2021 r. program profilaktyczny skierowany do osób po 40 roku życia. Teraz decyduje się na jego przedłużenie.
Profilaktyka 40 Plus - kolejny rok programu
Ministerstwo Zdrowia przedłuża program "Profilaktyka 40 plus". Nowa odsłona ma wystartować od lipca 2022 r. Gabinety podstawowej opieki zdrowotnej otrzymają wsparcie, by same mogły dbać o profilaktykę swoich pacjentów. Dodatkową motywacją mają być nagrody dla osób, które skorzystają z badań.
Zobacz także: Czy w stanie zagrożenia epidemicznego trzeba na bieżąco wykonywać badania medycyny pracy
Kto może wziąć udział w programie?
Badania profilaktyczne skierowane są do osób, które ukończyły 40. rok życia. Skorzystanie z badań jest możliwe po wypełnieniu ankiety internetowej, będącej swoistego rodzaju wywiadem medycznym, zawierającym pytania także o sposób życia i troskę o stan zdrowia. Po jej wypełnieniu, pacjent otrzymuje e-skierowanie.
Brak chętnych na badania?
Ankietę w ciągu roku trwania programu wypełniło 1,1 mln osób, ale niespełna 600 wzięło udział w badaniach. Dlatego program został wydłużony. Resort zakłada, że w takich badaniach powinno wziąć udział nawet 2 mln osób.
Zobacz także: Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny
Udział POZ w programie
Osoby, które uczestniczyły w badaniach zaznaczały, że informacja na ich temat nie była wystarczająca. W związku z tym, od 1 lipca 2022 r. czyli w nowej odsłonie programu, swój udział będą miały także placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli pomogą pacjentowi i wypełnią z nim ankietę będącą podstawą skierowania na badania, otrzymają premię finansową. Może być to ważnym wsparciem dla osób starszych, które same nie poradzą sobie z internetową ankietą. Nie ma jednak sprecyzowanego kształtu i wymiaru tej gratyfikacji.
Zobacz także:
Loteria zdrowia
Po raz kolejny zachętą do dbania o zdrowie ma być loteria. Osoby, które brały udział w badaniach w ramach programu "Profilaktyka 40 Plus" wezmą udział w losowaniu nagród. Ze wstępnych informacji wynika, że będą to karty umożliwiające korzystanie z obiektów sportowych w całym kraju.
Zobacz także: Innowacje w placówce medycznej – jak się do nich przygotować? Bezpłatny webinar 21 lipca 2022 r.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
