"Nowoczesne więziennictwo" to określenie dotyczące zmian wprowadzonych w przepisach Kodeksu karnego wykonawczego i ustawie o Służbie więziennej. Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy dostępu do opieki medycznej dla osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Od stycznia więźniowie także czekają w kolejkach do lekarzy
Osoby osadzone mają prawo do opieki medycznej. Dotychczas jednak korzystały z wielkiego przywileju, jakim można nazwać brak konieczności oczekiwania. Więźniowie korzystali z lekarzy bez kolejek, nawet w przypadku świadczeń udzielanych przez specjalistów, a więc mieli lepsze warunki niż osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i korzystające ze służby zdrowia w normalnym trybie. Nowe przepisy określane mianem "Nowoczesne Więziennictwo" mają to zmienić.
Osadzeni mają prawo do korzystania z opieki medycznej. Jest to prawo niezaprzeczalne. Jednak zasady dostępu do lekarzy zagwarantowanego dla więźniów mogły być postrzegane jako niesprawiedliwe przez osoby korzystające z służby zdrowia na normalnych zasadach. Nie jest tajemnicą, że aby móc skorzystać z wizyty u lekarza, niejednokrotnie trzeba długo czekać. Jest to szczególnie widoczne w przypadku konieczności skorzystania z porady lekarza specjalisty. Tymczasem więźniowie byli dotychczas kierowani poza kolejnością ustaloną w ramach systemu udzielania świadczeń zdrowotnych - co dotyczyło także wizyty u specjalisty.
Zobacz także: Pacjent bez prawa do bezpłatnych świadczeń medycznych. Czy możesz żądać zwrotu kosztów za leczenie?
Ministerstwo Sprawiedliwości podkreślało, że taki przywilej nie ma uzasadnienia. I wyraz tego znalazł się w nowych przepisach. Więźniowie nie będą już korzystali ze służby zdrowia na lepszych warunkach niż inni ubezpieczeni.
Ważne: Zgodnie z nowymi przepisami osoby osadzone będą miały dostęp do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jak pozostałe osoby ubezpieczone.
Zobacz także: Jak się bronić przed agresją pacjentów
Nowe przepisy wprowadzają także zasadę, zgodnie z którą więźniowie będą obciążeni kosztami badań laboratoryjnych, jeśli w ich organizmie zostanie wykryta obecność substancji psychoaktywnych.
Poza wspomnianymi zmianami "Nowoczesne więziennictwo" rozszerza program "Praca dla więźniów" którego celem jest aktywizacja osadzonych i umożliwienie im np. spłacenie orzeczonych kar grzywny. Mają także zagwarantować wyższy poziom bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych. Rozszerzony został również System Dozoru Elektronicznego. Pojawiły się także nowe narzędzia, które mają doprowadzić do skutecznego egzekwowania odbywania kary pozbawienia wolności.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl
