Choroby onkologiczne to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Niestety nadal wzrasta liczba pacjentów, w tym także cierpiących na nowotwory złośliwe. Jest to związane z jednej strony ze zmianą stylu życia, z drugiej ze starzeniem się społeczeństwa. Niezależnie od przyczyn, niezbędne jest wprowadzenie zmian, które doprowadzą do sprawnie funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Minister zdrowia przygotował projekt przepisów, które mają wprowadzić Krajową Sieć Onkologiczną (KSO). Zgodnie z założeniami, takie rozwiązanie przyczyni się do wzrostu efektywności leczenia nowotworów nie tylko w skali kraju, lecz także przez pryzmat społeczności lokalnych.
Nowy model zarządzania opieką onkologiczną
Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej został przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe przepisy zakładają zmianę modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. System udzielania świadczeń ma działać lepiej, a drogą do tego ma być utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, którą tworzyć będą szpitale po spełnieniu określonych kryteriów.
Projekt przewiduje standaryzację i koordynację wysokospecjalistycznych procedur oraz monitorowanie jakości.
Struktura KSO
Do Krajowej Sieci Onkologicznej mają należeć:
- Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO
- Centrum Kompetencji
- Ośrodki Satelitarne
- Ośrodki Kooperacyjne
Struktura KSO przewiduje:
- poziom wysokospecjalistycznych dla najbardziej skomplikowanych świadczeń
- poziom specjalistyczny dla świadczeń złożonych
- poziom podstawowy dla najprostszych świadczeń.
Ważne: Podmioty lecznicze, które nie znajdą się w KSO, nie będą mogły realizować opieki onkologicznej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, o udzielanie świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
Wyjątkiem będzie:
diagnostyka lub leczenie nowotworów krwi,
świadczenia udzielane osobom poniżej 18 roku życia,
świadczenia w ramach przyjęcia w trybie nagłym.
Zobacz także: Czy kampania zwiększy liczbę onkologów w Polsce?
Przewidywane zmiany dla pacjentów
Skutkiem ma być zagwarantowanie każdemu pacjentów dostępu do jednakowych standardów diagnostyczno-terapeutycznych w opiece onkologicznej. Kolejne etapy leczenia będą organizowane we współpracy z lekarzami różnych dziedzin, jednak każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora wyznaczonego przez podmiot należący do Krajowej Sieci Onkologicznej.
Informację na temat świadczeń udzielanych w ramach KSO będzie można znaleźć w działającej na poziomie krajowym infolinii onkologicznej. Za jej pośrednictwem będzie także możliwe zapisanie się na pierwsze świadczenie w tym zakresie, jednak ta funkcjonalność zostanie uruchomiona dopiero po 12 miesiącach od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Co ciekawe, zakłada się również prowadzenie systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. Celem ma być wprowadzanie niezbędnych zmian i ulepszeń w systemie opieki onkologicznej, aby odpowiadała on oczekiwaniom pacjentów.
Zobacz także: Dożyć do hospicjum
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
