Resort zdrowia deklaruje, że psychiatria będzie w najbliższych latach priorytetem.
Nowy model leczenia psychiatrycznego
Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli korzystać z opieki psychiatrycznej funkcjonującej w nowym modelu. Ma on sprawić, że pomoc będzie udzielana szybciej, a dzięki temu wielu pacjentom ma się udać uniknąć hospitalizacji. Resort zdrowia chwali się, że na psychiatrię w Polsce przekazywane jest coraz więcej środków i więcej lekarzy decyduje się na wybór takiej właśnie specjalizacji.
Coraz więcej osób korzysta z opieki psychiatrycznej. Wielkość zapotrzebowania w zderzeniu z modelem leczenia opartym na szpitalach sprawiał, że system był niewydolny. Reforma zaczęła się już 4 lata temu. Od 2018 r. trwa zmiana modelu leczenia osób dorosłych, która zakłada udzielanie świadczeń zdrowotnych blisko miejsca zamieszkania - mamy więc model środowiskowy, zamiast szpitali i oddziałów dziennych.
Trwa obecnie program pilotażowy. Bierze w nim udział 58 centrów zdrowia psychicznego. Z ich pomocy korzysta ponad 7 milionów osób dorosłych. Na etapie podpisywania umów z wojewódzkimi oddziałami NFZ jest kolejne 30 placówek. Jak ten proces się zakończy, 36% dorosłych pacjentów będzie mogło korzystać ze świadczeń zdrowotnych w pobliżu miejsca zamieszkania. Pilotaż ma zostać rozszerzony o jeszcze więcej placówek - deklaruje minister zdrowia.
Plany na kolejny rok przewidują, że z opieki w pobliżu miejsca zamieszkania ma korzystać już 50% dorosłych. Oznacza to, że w takim systemie w 2023 r. będzie działało już ok 130 centrów zdrowia psychicznego.
Europejskie standardy podziału środków na opiekę psychiatryczną są takie, że 2/3 pieniędzy trafia na pozaszpitalne formy leczenia, a jedynie 1/3 na szpitale. W Polsce przed reformą było odwrotnie. Pierwszym poważnym krokiem do zmiany jest pilotażowy program centrów zdrowia psychicznego, w którym nacisk kładziony jest na opiekę świadczoną w środowisku domowym i lokalnym.
Ważne: Centra zdrowia psychicznego udzielają pomocy bezpłatnie i bez skierowania. Konsultant krajowy ds. psychiatrii ocenia, że dzięki temu spadła liczba hospitalizacji.
Pomoc oferowana przez centrum zdrowia psychicznego obejmuje:
- bezpłatną pomoc bez skierowania
- wizyty w poradni
- pobyt na oddziale dziennym
- pobyt na oddziale całodobowym
- wsparcie zespołu leczenia środowiskowego.
Rozwija się pomoc ambulatoryjna. Jest więcej osób objętych opieką środowiskową i mniej osób korzystających z hospitalizacji - chwali się resort zdrowia.
Od sierpnia 2019 r. model leczenia psychiatrycznego dzieci także zmienił się na taki, który ma wyraźnie odejść od instytucji na rzecz leczenia w domu. Pierwszym poziomem wsparcia są ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Wczesna opieka psychologów i terapeutów ma sprawić, że hospitalizacje będą potrzebne coraz rzadziej, bo problemy zostaną już na tym etapie rozwiązane.
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - to drugi poziom opieki. Tutaj pracują już lekarze psychiatrzy, a pacjenci mogą skorzystać z oddziałów dziennych. W Polsce działa ok. 112 takich placówek.
Trzecim poziomem są Ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej - jest ich aktualnie 26.
Na poprawę infrastruktury w ramach „Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023” zaplanowano dofinansowanie w wysokości 80 mln zł.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
