Europejska karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ - pozwala skorzystać z pomocy medycznej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Pacjent jest traktowany dokładnie tak samo jak pacjent ubezpieczony w tym państwie. Dotyczy to państw Unii Europejskiej, EFTA, wielkiej Brytanii i Irlandii.
Koszty leczenia na wakacjach z EKUZ
W szale wakacyjnych przygotowań musimy także pamiętać o zdrowiu. Dzięki karcie EKUZ będzie można skorzystać z pomocy medycznej także podczas zagranicznych wyjazdów.
Nie jest honorowana w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Islandii.
EKUZ to unijny dokument, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. W wielkim skrócie, w przypadku choroby lub wypadku, będzie można skorzystać z pomocy, nawet jeśli niezbędna będzie hospitalizacja.
Ważne: EKUZ uprawnia do niezbędnego i nieplanowanego leczenia.
Karta nie otwiera drogi do każdego leczenia za granicą, nie jest to furtka do korzystania z zagranicznego systemu opieki zdrowotnej, a jedynie do uzyskania niezbędnej pomocy w nagłych przypadkach.
Zobacz także: Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny
Jak uzyskać EKUZ?
Kartę można wyrobić składając wniosek za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Tak jest najszybciej, choć oczywiście można skorzystać z form tradycyjnych takich jak osobiste składanie wniosku w oddziale NFZ, pocztą tradycyjną, czy przez ePUAP.
Wyrobienie jej jest bezpłatne. Ważność zależy od osoby, dla której EKUZ jest wydawany. Dzieci i młodzież dostaną kartę ważną do 18. roku życia. Emeryci po ukończeniu 60 lat w przypadku mężczyzn i 65 lat w przypadku kobiet otrzymają kartę na 20 lat, natomiast osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą - na 3 lata.
Zakres leczenia i jego koszty
Co ważne - zasady udzielania świadczeń dla posiadaczy EKUZ są dokładnie takie same jak w przypadku obywateli konkretnego państwa. Jeśli więc dane świadczenie jest współfinansowane na tym terytorium, to także posiadacz EKUZ będzie zobowiązany do uiszczenia częściowej opłaty. Zakres tego finansowania jest różny w różnych państwach.
Zobacz także: Pacjent bez prawa do bezpłatnych świadczeń medycznych. Czy możesz żądać zwrotu kosztów za leczenie?
Przykład 1. Chorwacja
Chorwacja, to kraj, często wybierany na wakacyjne podróże. Warto więc wiedzieć, że na jego terenie to lekarz udzielający pacjentowi pomocy oceni, czy świadczenie jest niezbędne. W ocenie tej będzie uwzględniał także długość pobytu w Chorwacji.
Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, że niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, to w Chorwacji trzeba za nie zapłacić. Dobrym przykładem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu płatna 10 kun. Pacjenci partycypują także w kosztach leczenia szpitalnego - 20% kosztów, jednak nie więcej niż 2000 kun. Płaci się także za stomatologa - oczywiście mówimy o świadczeniach gwarantowanych, które są niezbędne w nagłych przypadkach - opłata wynosi 10 kun.
Przykład 2. Grecja
Podobnie wyglądają zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Grecji. Także w tym przypadku to lekarz ocenia, czy faktycznie jest to niezbędne leczenie, ze względu na stan zdrowia i długość pobytu. W Grecji można skorzystać z placówek publicznej służby zdrowia, a także prywatnych, które podpisał stosowne umowy. Dostępne są także placówki państwowej siedzi POZ. Jednak za badania w prywatnych placówkach z umową pacjent musi dopłacić 15% ceny badania, 30% procedury medycznej w szpitalu, bądź 10% dziennej hospitalizacji.
Leczenie w ramach publicznej służby zdrowia jest darmowe.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia - nfz.pl
