Unijny Medevac Hub został zlokalizowany w pobliżu Rzeszowa. Miejsce wybrane zostało ze względu na znajdujące się w tej okolicy lotnisko - położone najbliżej Ukrainy.
Europejski hub ewakuacyjny dla pacjentów z Ukrainy
Aby ułatwić ewakuację pacjentów z Ukrainy, Unia Europejska otworzyła hub ewakuacyjny. Ma to usprawnić transfer potrzebujących pomocy. Centrum ewakuacji medycznej - unijny Medevac Hub - został otwarty przez ministrów zdrowia z Polski i Ukrainy wraz z komisarzem do spraw zarządzania kryzysowego.
Medevac Hub, finansowany w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Stanowi on element uruchomionego przez Unię Europejską programu ewakuacji medycznej, działającego od marca 2022 r.
Zadaniem centrum ewakuacji medycznej będzie zapewnienie bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów z Ukrainy, do czasu przetransportowania ich z Rzeszowa do szpitala zlokalizowanego w jednym z państw europejskich, gdzie będzie realizowane dalsze leczenie. Norwegia - w ramach programu ewakuacji medycznej - zapewnia dwa loty ewakuacyjne tygodniowo. Wykorzystywany jest do tego nowy samolot rescEU do ewakuacji medycznej, finansowany przez UE. .
Zagwarantuje on m.in.:
- dostęp do opieki pielęgniarskiej przez całą dobę
- możliwość wykonania badań przesiewowych
- możliwość wykonania szczepień
- wsparcie psychologiczne
- łatwiejszą pracę dla samego personelu medycznego
Usprawnienie ewakuacji potrzebujących osób z terenów objętych nadal działaniami wojennymi stało się niezbędne ze względu na nieustannie rosnącą liczbę rannych w Ukrainie. Liczba ta przerosła już możliwości ukraińskich placówek medycznych, które dodatkowo są niszczone na skutek prowadzonej przez Rosję inwazji. Napływ uchodźców sprawia, że także szpitale w krajach sąsiadujących stają się przeciążone. Konieczność odciążenia systemów ochrony zdrowia w takich państwach jak Ukraina, Polska, Mołdawia i Słowacja doprowadziła do skoordynowanych transferów pacjentów z Ukrainy do szpitali w innych państwach europejskich, m.in. do Niemiec i Francji, Irlandii, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Czech, Litwy, Austrii, Holandii czy Rumunii. Wykorzystano do tego Mechanizm Ochrony Ludności.
Medevac Hub ma odegrać kluczową rolę nie tylko w ewakuacji, lecz także w przenoszeniu pacjentów do szpitali w całej Europie. Takie działanie wielu osobom uratuje życie. I nie chodzi tylko o rannych, lecz także o osoby przewlekle chore, które pozbawione są pomocy na terenie objętego wojną kraju. Medevac Hub będzie wspierany także przez Światową Organizację Zdrowia oraz Międzynarodową Organizację ds. Migracji.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu
