E-konsultacje mają umożliwić kontakt ze specjalistą niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta. Ma być także drogą konsultacji między samymi lekarzami, dzięki czemu pacjent ma mieć szybką diagnozę - a przez to także szybsze i skuteczniejsze leczenie. E-konsylium zostało uruchomione jako program pilotażowy i póki co będzie działał w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, w zakresie konsultacji kardiologicznych i onkologicznych w zakresie raka piersi. Będzie w tej formie realizowany do 31 grudnia 2023 r. a po tym terminie planowane jest jego rozszerzenie na kolejne specjalizacje.
E-konsultacje także między lekarzami
Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło ponad 20 mln złotych aby wprowadzić rozwiązanie pozwalające lekarzom przeprowadzać e-konsultacje. System określany jako e-Konsylium ma być szybszym sposobem konsultowania pacjentów przez lekarzy POZ ze specjalistą ze szpitala partnerskiego oraz specjalisty ze szpitala partnerskiego ze specjalistą z ośrodka wysokospecjalistycznego.
W ramach pilotażu będzie osiem sieci działających w ramach e-konsylium - cztery w dziedzinie onkologii i cztery kardiologiczne. Do sieci ma należeć 40 szpitali partnerskich - po dwadzieścia z każdej specjalizacji, oraz 80 placówek podstawowej opieki zdrowotnej - po czterdzieści z każdej specjalizacji. Zgodnie z założeniami, usprawni to leczenie ok. 4 tys. pacjentów.
Podczas konferencji prasowej poświęconej nowemu programowi, minister zdrowia podkreślał, że ma on sprawić, że pomoc specjalisty stanie się bardziej dostępna, a pacjenci będą mieli łatwiejszy kontakt z lekarzami. Z założenia to pacjent ma być w centrum zainteresowania - choć czy faktycznie uda się to osiągnąć zapewne pokaże dopiero czas.
Na czym ma polegać wyjątkowość e-konsylium? Przecież e-konsultacje na dobre wpisały się w służbę zdrowia i świetnie sobie radzą, do czego przede wszystkim doprowadziła pandemia. Dodatkowo mamy już e-receptę, e-skierowania i e-zwolnienia lekarskie oraz elektroniczną dokumentację medyczną. E-Konsylium to kolejny krok - ma być platformą, na której lekarze bezpiecznie przekażą sobie pełną dokumentację medyczną, wyniki pacjenta, w tym z diagnostyki obrazowej, a za pomocą kamery będą mogli na bieżąco konsultować stan pacjenta.
Zobacz także:
E-konsylium ma być odpowiedzią na opiekę koordynowaną. Pacjent trafiający do lekarza rodzinnego, nawet w małej miejscowości, ma dzięki e-konsultacji otrzymać szybką diagnozę specjalisty. Pieniądze na zbudowanie tej platformy pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach realizacji działań projakościowych w systemie ochrony zdrowia, a nadzór nad jej budową objęło Ministerstwo Cyfryzacji.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
