Na problemy związane z funkcjonowaniem systemu opieki zdrowia psychicznego w Polsce zwróciło uwagę Polskie Towarzystwo Psychiatrii Środowiskowej, kierując list otwarty do premiera. Wskazane zostały w nim sytuacje, świadczące o odchodzeniu od reformy. To cofa opiekę psychiatryczną do starych i nieefektywnych rozwiązań. A biorąc pod uwagę ostatnie doświadczenia społeczeństwa, m.in. skutki pandemii i lockdownów, a w konsekwencji rosnące potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego, odejście od reform jest szczególnie niebezpieczne. Odczuwają to nie tylko pracownicy, którzy nagle znaleźli się w niepewnej sytuacji, lecz także sami pacjenci.
Dokąd zmierza polski system opieki zdrowia psychicznego?
Rosnący odsetek osób z depresją i osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, sprawia że system ochrony zdrowia psychicznego musi działać sprawnie. Tymczasem środowisko ostrzega, że następuje wycofywanie się z reformy do anarchicznego i nieefektywnego systemu scentralizowanego. Co na to resort zdrowia?
Oczekiwania środowiska
Rzecznik Praw Obywatelskich poparł dążenia i oczekiwania organizacji społecznych dbających o dobro pacjentów. Oczekują one dalszego systematycznego rozwoju sieci centrów zdrowia psychicznego, a także wzrostu środków przeznaczonych na finansowanie opieki psychicznej, do wysokości 6%,
Resort zdrowia się tłumaczy
Resort zdrowia w odpowiedzi stwierdza, że jego działania są związane z priorytetowym traktowaniem reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego. Mają one doprowadzić do rozwoju środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej, a także zapewnić łatwiejszy dostęp do tej opieki we wszystkich regionach kraju. Od 2018 r. wdrażany jest także pilotażowy program w centrach zdrowia psychicznego.
Resort stwierdza, że nieustannie prowadzi prace, które mają doprowadzić do stworzenia odpowiednich rozwiązań systemowych i ich płynnego wprowadzenia do systemu opieki zdrowia psychicznego.
Zobacz także: Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – korekta zasad obniżania współczynników korygujących
W odpowiedzi czytamy także, że wprowadzono już reformę w odniesieniu do ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, dotyczącą trzech poziomów referencyjnych udzielanych świadczeń.
Dla dzieci i młodzieży przygotowano dodatkowo reformę w ramach realizacji projektu nowego systemu zdrowia psychicznego współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Kwota dofinansowania w ramach projektu wynosi ponad 7 mln zł. Inny program przewiduje 220 mln zł na poprawę infrastruktury i unowocześnienie placówek, oraz przeprowadzenie pilotażowego programu skierowanego dla dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii i ich rodzin.
***
Można odnieść wrażenie, że tak naprawdę nie odniesiono się do zarzutów w tym wyjaśnieniu. Ma ono raczej charakter deklaracji, że resort się stara żeby było lepiej, bez ustosunkowania się do stwierdzeń, że to staranie trochę nie wychodzi.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal brpo.gov.pl
