Aktualna sytuacja polityczna sprawiła, że wiele osób zapomniało już o niebezpiecznej pandemii. Zwiększył się ruch na naszej wschodniej granicy i konieczne było odpowiednie przygotowanie przepisów. Od 25 lutego 2022 r. obowiązuje zmiana rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 lutego 2022 r (DzU 2022 r., poz. 462).
Darmowe szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z Ukrainy
Uchodźcy z Ukrainy, które przekraczają granice w związku z konfliktem zbrojnym, nie muszą poddawać się kwarantannie. Mogą także korzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko COVID-19 oraz wykonywać bezpłatne testy.
Brak kwarantanny dla osób z Ukrainy
Na podstawie przywołanego rozporządzenia, osoby przekraczające granice w związku z konfliktem zbrojnym są zwolnione z obowiązku odbywania siedmiodniowej kwarantanny. Nie muszą także okazywać negatywnego wyniku testu na COVID. Do 25 lutego wszystkie osoby przybywające do naszego kraju spoza strefy SCHENGEN miały obowiązek przedstawienia funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku COVID. Jeśli nie były w stanie tego zrobić, czekała ich siedmiodniowa kwarantanna.
Minister Zdrowia na swojej stronie internetowej ogłosił także, że obywatele Ukrainy mają możliwość zaszczepienia się w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Dokumenty potwierdzający prawo do szczepienia
Prawo do szczepień będzie przysługiwało na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, takiego jak:
- dowód osobisty
- paszport
- tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca (TZTC).
Aby móc skorzystać ze szczepienia, należy zgłosić się do lekarza. Skierowanie będzie wystawione za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wielu obywateli Ukrainy nie będzie miało numeru PESEL, więc trzeba skorzystać z opcji “inny identyfikator” i wpisać tam numer jednego z dokumentów wskazanych wcześniej. Po uzyskaniu skierowania osoba chcąca skorzystać ze szczepienia, musi umówić się na konkretny, wybrany przez siebie termin. Może to zrobić za pośrednictwem infolinii pod numerem 989, lub też zrobić to bezpośrednio w punkcie szczepień.
Szczepienie zazwyczaj poprzedza wywiad medyczny. Punkty szczepień zostaną wyposażone w kwestionariusze w języku ukraińskim zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci. Będzie można je także znaleźć na stronie internetowej www.pacjent.gov.pl
Z praktycznego punktu widzenia, zalecane jest, aby na każdym etapie osoba uprawniona do szczepienia używała dokładnie tego samego dokumentu, który był podstawą wystawienia skierowania.
