Wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia podpisały kontrakty dotyczące programu badań przesiewowych w kierunku rata jelita grubego z 72 placówkami. Jednak to nie koniec - NFZ zapowiada przystąpienie kolejnych podmiotów do programu.
Badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego
Ministerialny program badań przesiewowych w kierunku rata jelita grubego jest realizowany już w 72 placówkach, które mają odpowiednie kontrakty z Oddziałami Wojewódzkimi NFZ. Dotyczy on pacjentów między 50 a 65 roku życia, którzy mogą skorzystać z kolonoskopii bez skierowania.
Badania przeznaczone są co do zasady dla osób między 50 a 65 rokiem życia. W określonych przypadkach mogą z nich skorzystać pacjenci po 40 roku życia. Jeśli u najbliższych krewnych pacjenta rozpoznano raka jelita grubego, to może on skorzystać z badań także między 40 a 49 rokiem życia.
Zobacz także: Promocja programu „Profilaktyka 40 PLUS” wśród rolników
Wystarczy zgłosić się do wyznaczonej placówki. Nie potrzeba skierowania, a badania można przeprowadzić w znieczuleniu. Badanie jest bezpłatne dla pacjentów. Program jest finansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do końca roku NFZ przeznaczy około 6 mln zł na realizację programu. W przyszłym roku będzie to już 80 mln zł.
Program obejmuje kolonoskopię oraz pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy. Usuwane są polipy jeśli ich wielkość nie przekracza 15 mm. Wszystkie pobrane materiały - wycinki i polipy są poddawane badaniu histopatologicznemu. Pacjent otrzymuje również kompletną informację dotyczącą leczenia.
NFZ uspokaja, że badanie może być wykonane w znieczuleniu - także w znieczuleniu ogólnym, więc nie należy obawiać się dyskomfortu. Trwa ono - ok. 15-40 minut. Warto się zbadać dlatego, że wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa szanse skutecznego leczenia.
Nie można zapomnieć, że kolonoskopia wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego zainteresowane osoby powinny skontaktować się z wybraną placówką medyczną, która udzieli szczegółowych informacji na temat właściwego przygotowania.
Profilaktyczne badania w kierunku raka jelita grubego są niezwykle istotne. W Polsce około 18 tys. osób rocznie zaczyna chorować na ten nowotwór. Jest to drugi najczęściej wykrywany rak, zaraz po raku płuca. Eksperci ostrzegają, że przez lata może rozwijać się bezobjawowo - dlatego tak istotne są badania.
Zobacz także: Dożyć do hospicjum
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia - portal gov.pl
