Zmiana dotycząca szczepień przeciwko grypie będzie obowiązywała od września bieżącego roku. Wówczas bowiem to NFZ będzie finansował szczepienia w aptekach i w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.
Apteczne punkty szczepień - szczepienie przeciwko grypie
Zbliżający się sezon jesienno-zimowy zmusza do działań prewencyjnych w związku ze wzrostem zachorowań na grypę. Resort zdrowia chce uruchomić rozwiązanie pozwalające na szczepienie się w aptekach i placówkach POZ.
Zobacz także: Kiedy masz obowiązek uzyskać zgodę na szczepienie
Ile zapłacimy za szczepienie?
Z publikowanych na stronie resortu informacji, można wywnioskować, że usługa szczepienia jest bezpłatna. Ministerstwo wyraźnie zaznacza, że za samą usługę szczepienia, bez względu na to czy zostanie ona wykonana w aptece czy w placówce POZ, nikt nie poniesie żadnego kosztu. Jest to jednak pewnego rodzaju naciąganie, bo takie sformułowania sugerują, że szczepienie jest bezpłatne. Tymczasem - to sama usługa jest bezpłatna czyli wykonanie szczepienia. Natomiast za szczepienie dla większości osób będzie płatne.
Ważne: Stawka za szczepienie wyniesie 21,83 zł. Pełna refundacja będzie natomiast dotyczyła osób w wieku 75+ oraz kobiet w ciąży - na podstawie prawidłowo wystawionej recepty. Refundacja w wysokości 50% kosztów jest przewidziana m.in. dla osób powyżej 60 roku życia a także osób z obniżoną odpornością. Zatem bezpłatna jest jedynie usługa szczepienia - nie natomiast szczepionka.
Na konferencji prasowej poświęconej wrześniowym szczepieniom padły deklaracje o tym, że rozwiązanie w którym to właśnie "bezpłatna usługa" - czego nie należy mylić z bezpłatną szczepionką - ma zwiększyć poziom zaszczepienia w Polsce, który ostatnio osiągnął pułap jedynie 5%.
Apteczne punkty szczepień
Aktualnie dostępna jest liczna ok. 2 mln szczepionek, jednak producenci są przygotowani na większe dostawy w razie konieczności. Jeśli chodzi o przygotowanie aptek, to jest gotowych ok. 2 tys. aptecznych punktów szczepień i przeszkolonych ok. 9 tys. farmaceutów.
Od pewnego czasu dostępne są także apteczne punkty szczepień przeciwko COVID-19. Rozwiązanie to przewidziano jedynie dla osób pełnoletnich, które nie wymagają kwalifikacji lekarskiej. Na szczepienie trzeba się jednak zapisać. Jest to możliwe na telefonicznej infolinii 989, za pośrednictwem konta w portalu pacjent.gov.pl albo bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
