Wprowadzenie tego obowiązku od 2014 roku miało przyczynić się do zwiększenia efektywności podejmowanych przez pracodawcę działań ograniczających liczbę zranień.
Do 28 lutego sporządź raport bhp o zranieniach
Wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, w których wykorzystywane są ostre narzędzia służące do cięcia i kłucia, stwarzające ryzyko zranienia lub przeniesienia zakażenia, mają obowiązek sporządzenia raz na pół roku raportu bhp dotyczącego zranień ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Jeśli jesteś pracodawcą, w raporcie o zranieniach ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych powinieneś przedstawić w formie tabeli przede wszystkim:
- liczbę zranień ostrymi narzędziami, do których doszło w placówce w 2016 roku oraz w równym mu długością okresie poprzedzającym, w podziale na jednostki organizacyjne,
- zestawienie i opis stosowanych rodzajów ostrych narzędzi, z wyszczególnieniem, które z nich zawierają rozwiązania chroniące przed zranieniem,
- analizę okoliczności i przyczyn zranień, ze szczególnym uwzględnieniem ich przyczyn,
- propozycje możliwych działań, które mają na celu ograniczenie liczby zranień, w tym możliwości wprowadzenia do użytku nowych rodzajów ostrych narzędzi zawierających rozwiązania chroniące przed zranieniem i oszacowanie kosztów takich działań.
Kolejna grupa informacji w raporcie o zranieniach to informacje o działaniach związanych z oceną i aktualizacją procedur. Pamiętaj, że procedury powinieneś aktualizować nie rzadziej niż raz na 2 lata, przy czym aktualizacja musi uwzględniać:
- postęp techniczny,
- dostępność ostrych narzędzi zawierających rozwiązania chroniące przed zranieniem,
- wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wyniki prac naukowo-badawczych, które eliminują lub ograniczają przyczyny wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Jeśli w 2016 roku nie aktualizowałeś procedur bhp przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, informacje te nie muszą znaleźć się w raporcie.
Obligatoryjne jest natomiast zamieszczenie w raporcie propozycji możliwych działań, które mają ograniczyć liczbę zranień, w tym umożliwić wprowadzenie do użytku w podmiocie leczniczym nowych rodzajów ostrych narzędzi chroniących przed zranieniem. Należy także przedstawić szacunkowe koszty tych rozwiązań.
Ostatnia grupa informacji, które muszą znaleźć się w raporcie, to informacje o wprowadzonych zmianach w zakresie szkoleń. Jest to regulacja, która prowadzi do wniosku, że wystarczy, gdy pracodawca w raporcie poinformuje, że w tym zakresie wprowadzono zmiany lub nie.
Raporty należy przechowywać w placówce, a w razie ewentualnej kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy okazać je na prośbę kontrolera.
Zobacz także:
Tagi: kontrola bhp
