Dotychczasowe rozwiązania pozwalają podopiecznym domów opieki społecznej korzystać ze świadczeń medycznych jedynie gdy są udzielane przez zewnętrzne podmioty. Dotyczy to także usług pielęgniarskich.
Leczenie w domach pomocy społecznej
W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt przewidujący zmianę przepisów o pomocy społecznej i o działalności leczniczej. W projektowanym rozwiązaniu, osoby korzystające z opieki w domach pomocy społecznej będą mogły także uzyskać pomoc medyczną udzielaną przez pracowników tych podmiotów.
Zobacz także: Strategia rozwoju usług społecznych
Odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa
Trzeba jednak wziąć pod uwagę postępujące starzenie się społeczeństwa oraz zmianę jego struktur, która polega na tym, że coraz więcej jest gospodarstw jednoosobowych - potrzebne jest znalezienie rozwiązań prowadzących do skuteczniejszego działania DPS-ów.
Zobacz także: Standardy etyczne – poznaj istotne zasady
Świadczenia zdrowotne
Nowe przepisy mają pozwolić na wykonywanie świadczeń opieki zdrowotnej w domach pomocy społecznej, w tym ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, co odnosi się do mieszkańców DPSów. Ma to zapewnić większą integrację działań medycznych z funkcją pomocy społecznej.
Działalność lecznicza w DPSach ma być niezależna od formy organizacyjnej w której działa. O wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, DPS będzie mógł wystąpić gdy będzie dysponował odpowiednimi pomieszczeniami, jego pracownikami będą osoby wykonujące zawód medyczny - np. pielęgniarki. DPS będzie musiał także spełniać wymagania dotyczące stosowania wyrobów medycznych. Dodatkowym obowiązkiem będzie także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzeniem podmiotu leczniczego. Jeśli przepisy wejdą w życie, domy pomocy będą mogły udzielać świadczeń medycznych finansowanych na podstawie kontraktu z NFZ.
Przygotowane przepisy mają także w pośredni sposób regulować status prawny pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej. Jest to związane z tym, że DPSy staną się podmiotami leczniczymi, świadczeniodawcami w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zobacz także: Deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ – czy nowa przychodnia może je przejąć
Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
