Apel Naczelnej Rady Lekarskiej został przesłany do Prezydenta RP 16 grudnia 2022 r. Dotyczy on ustawy wprowadzającej zmiany w sposobie finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem lekarzy będzie mniej pieniędzy na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, co przełoży się na bezpieczeństwo pacjentów.
Samorząd lekarski prosi Prezydenta o weto
Naczelna Rada Lekarska prosi Prezydenta o weto dla ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Swoją prośbę argumentuje tym, że wprowadzenie zawartych w ustawie przepisów ograniczy środki dostępne na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Zobacz także: Naruszenia praw pacjenta – najnowsze przykłady
Samorząd lekarski zaznaczył, że kategorycznie sprzeciwia się proponowanej zmianie przepisów w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dlatego prosi o jej ponowne rozpatrzenie.
Zobacz także: Jakie zmiany wprowadzono w sieci szpitali
O szkodliwych - według NRL - nowych przepisach, samorząd lekarski mówił już wcześniej. Chociażby w stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 18 listopada 2022 r. w którym wyraźnie zaznaczył, że przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia, a jednocześnie brak zwiększenia środków w budżecie NFZ to działania, które nie tylko narażają życie i zdrowie pacjentów, lecz także doprowadzą do pogłębiającego się kryzysu służby zdrowia. W stanowisku czytamy: Tymczasem ocena skutków regulacji wskazuje na umniejszenie wydatków z budżetu państwa na zdrowie przekraczające 7 miliardów złotych i zmniejszenia środków NFZ o blisko 6 miliardów złotych.
Wskazano także obawy, że środki, które powinny być wykorzystane na zdrowie obywateli, będą wykorzystane w zupełnie innych celach.
Jeszcze na etapie prac nad projektem, Naczelna Rada Lekarska w październiku 2022 r. podkreślała jak niebezpieczne dla zdrowia pacjentów jest przerzucenie kosztów leczenia na Narodowy Fundusz Zdrowia bez możliwości pokrycia ich ze środków z budżetu państwa.
Przypomnijmy, zmiany dotyczą kosztów refundacji leków dla seniorów i kobiet w ciąży, świadczeń wysokospecjalistycznych, kosztów ratownictwa medycznego oraz kosztów zakupu produktów leczniczych stosowanych w ramach programów polityki zdrowotnej, które po wprowadzeniu nowych przepisów mają być finansowane jedynie z budżetu NFZ.
Zobacz także: NIL o zmianach finansowania świadczeń zdrowotnych
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej - portal nil.org.pl
