Poza obowiązkowym ubezpieczeniem od OC placówka medyczna może się dobrowolnie ubezpieczyć, poszerzając polisę o ochronę przed dodatkowymi ryzykami. Odpowiednie rozszerzenie musi zostać wyraźnie zapisane w polisie. Warto dodać, że w tym przypadku warunki ubezpieczenia podlegają negocjacji, jednak poszerzenie ochrony wiąże się z koniecznością opłacania wyższej składki ubezpieczeniowej.
Dobrowolne ubezpieczenie uchroni placówkę od dodatkowych rodzajów ryzyka
Podmioty lecznicze w praktyce ubezpieczają się dodatkowo w zakresie ryzyka związanego z przeniesieniem chorób zakaźnych, wirusa HIV i wirusa zapalenia wątroby, co chroni nie tylko pacjentów, ale i personel medyczny.
W tej samej przyczyny dobrowolna polisa OC placówki medycznej może być wzbogacona o ryzyko szkód związanych z wypadkami przy pracy. Pracownik, który ulegnie takiemu wypadkowi, poza świadczeniem z ZUS, od placówki medycznej otrzyma odszkodowanie pokrywające poniesione straty i utracone korzyści. W zależności od stopnia szkody, będzie ono stanowiło nadwyżkę ponad świadczenie, które wypłaci ZUS.
Menedżer podmiotu leczniczego powinien także zadbać o uwzględnienie rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o szkody powstałe przy stosowaniu eksperymentalnych metod leczenia i rehabilitacji. Takim ryzykiem obciążone są zwłaszcza te jednostki, które ze względu na prowadzoną działalność naukowo-badawczą, stosują eksperymentalne procedury.
Jeśli placówka medyczna w pojedynczych przypadkach podejmuje decyzję o zastosowaniu eksperymentalnej metody, może rozszerzyć ochronę w związku z tym jednostkowym przypadkiem.
Szpital/przychodnia przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OC dobrowolnego może ją rozszerzyć o tzw. klauzulę OC przechowawcy. Jednostki, które prowadzą całodniowe i stacjonarne leczenie, mogą dobrowolnie ubezpieczyć się na wypadek zagubienia rzeczy pacjenta pozostawionych w depozycie. Jednostka musi przechować te rzeczy w stanie niepogorszonym, co oznacza, że gdy nie dotrzyma tego obowiązku, pacjent ma prawo żądać odszkodowania.
Należy pamiętać, że przy negocjowaniu rozszerzenia ochrony o ryzyko przechowania trzeba wyjaśnić, czy zakład ubezpieczeń będzie udzielał ochrony tylko w przypadku rzeczy złożonych do depozytu, czy też w przypadku, gdy w szpitalu jest szatnia lub wieszaki.
W praktyce zakład ubezpieczeń wymaga od szpitala, aby podczas przyjęcia rzeczy na przechowanie, zostały spełnione wymogi bezpieczeństwa (rozporządzanie ministra zdrowia z 30 lipca 2009 r. w sprawie prowadzenia depozytów w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej).
Menedżer powinien też zwrócić uwagę na sumę gwarancyjną, gdyż regułą jest, że zakład ubezpieczeń stosuje jej obniżenie, tzw. podlimit, w związku z ryzykiem przechowania, co oznacza że poziom ochrony jest niższy niż przy sumie z całej polisy OC.
Zobacz także:
Tagi: polisa ubezpieczeniowa
