Mowa o ustawie z 22 lipca 2022 o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Nowe przepisy były potrzebne - zdaniem projektodawców - ponieważ obecne sankcje uznano za niewystarczające. Zmiana ma doprowadzić do stosowania kar odpowiednio dostosowanych do stopnia społecznej szkodliwości czynu, zawinienia, a także z uwzględnieniem prewencji nie tylko indywidualnej lecz także ogólnej.
Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku
Prezydent podpisał ustawę, której celem jest większe ochrona przed przestępstwami i wykroczeniami przeciwko środowisku. Drogą do większego bezpieczeństwa ma być zaostrzenie kar.
Zobacz także kompleksowe omówienie nowych przepisów w artykule: Zaostrzone kary za przestępstwa przeciwko środowisku
Zmienione akty prawne
Nowe przepisy wprowadzają zmianę w aż dziewięciu ustawach. Są to:
ustawa o ochronie przyrody,
- Kodeks karny,
- Kodeks wykroczeń
- ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska,
- ustawa o lasach,
- ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym,
- ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kar,
- ustawa o odpadach
- ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Zobacz także: Kolejna grupa towarów będzie objęta SENT
Kiedy kary będą surowsze?
Wśród nowych przepisów zaostrzających kary, kilka zasługuje na szczególną uwagę. Po wejściu w życie przepisów kara aresztu, kara ograniczenia wolności albo grzywna w wysokości sięgającej nawet 30 tys zł czeka na osoby, które wypalają roślinność z:
a) gruntów rolnych
b) obszarów kolejowych
c) pasów przydrożnych
d) trzcinowisk oraz szuwarów
Zobacz także: W jaki sposób PSZOK powinien prowadzić ewidencję odpadów
Karane będzie także rozniecanie ognia na terenie lasu, terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk - oczywiście z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.
Nowe przepisy zaostrzają także kary za szerokopojęte śmiecenie. Niezależnie czy dotyczy to zaśmiecania obszaru kolejowego, ulicy, drogi, placu, ogrodów, czy wyrzucania na cudzy grunt lub do lasów kamieni, odpadów złomu, padliny czy jakichkolwiek innych nieczystości. Lasy w nowych przepisach w ogóle mają zyskać większą ochronę przed jakimkolwiek zanieczyszczeniem gleby lub wody, albo wyrzucanie czegokolwiek.
Zobacz także: O nowych karach chroniących środowisko
Ważne: Kara pozbawienia wolności do 8 lat grozi za spowodowanie zanieczyszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
Taki sam wymiar kary przewidziany został za zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi w sposób mogący zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Nowe przepisy odnoszą się także do składowania odpadów oraz ich transportu zarówno z zagranicy, jak i za granicę.
Ważne: Sprawca skazany za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku, będzie zobowiązany do zapłaty obligatoryjnej nawiązki w wysokości od 10 000 do 10 000 000 złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Zobacz także: Narzędzie Klasyfikacji Odpadów
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Prezydenta RP - portal prezydent.pl
