Nowelizacja jest podyktowana koniecznością wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów europejskich dotyczących charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej. Wdrażane będą przepisy dyrektywy odnoszące się do długoterminowej strategii renowacji budynków. Nowa regulacja odnosi się także do udostępnienia co najmniej zagregowanych, zanonimizowanych danych dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej - zarówno do celów statystycznych, badawczych, jak i właścicielowi budynki. Zmiany obejmą również zasady prowadzenia przeglądów systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz wyposażenia budynków niemieszkalnych w systemu automatyki i sterowania.
Zmiany w charakterystyce energetycznej budynków
Prezydent podpisał 21 października ustawę z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej oraz Prawa budowlanego. Jakie obowiązki przyniosą nowe przepisy?
Po wprowadzeniu zmian, osoba uprawniona do przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej będzie miała obowiązek nie tylko przygotować je w formie papierowej, lecz także w formie elektronicznej.
Wprowadzono również zapisy odpowiadające na potrzeby osób posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, a także właścicieli jedynie części budynku. Wskazane osoby będą mogły otrzymać kopię świadectwa charakterystyki energetycznej. Także w tym przypadku możliwe będzie przekazanie dokumentu w formie elektronicznej.
Ważne: Dokument elektroniczny będzie musiał być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.
Osoba przygotowująca świadectwo będzie składać oświadczenie o tym, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej. Oświadczenie to będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Nowe przepisy zobowiązują notariusza już nie tylko do pouczenia o przysługującym prawie uzyskania świadectwa energetycznego, lecz także pouczenia o karze grzywny w przypadku niewykonania takiego obowiązku.
W budynkach o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2., w których świadczone są usługi dla ludności, kopia świadectwa energetycznego będzie musiała znajdować się w widocznym miejscu.
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i nieodnawialną energię pierwotną, stanie się po zmianach koniecznym elementem ogłoszenia lub reklamy o zbyciu lub najmie budynku lub jego części.
Zobacz także: Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie nowelizacji poprawiającej efektywność energetyczną budynków
Informacja opublikowana w wykazie podpisanych ustaw na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl
