Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków obowiązuje od 9 marca 2015 r. Już wtedy pojawiły się więc regulacje dotyczące sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej, a także obowiązki w zakresie przeprowadzania odpowiednich okresowych kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Wprowadzana nowelizacja, która wchodzi w życie 28 kwietnia 2023 r. modyfikuje jednak zakres tych obowiązków.
Ogrzewanie i klimatyzacja do kontroli
Obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji nie jest nowy. Brak ich przeprowadzenia jest natomiast zagrożony karą grzywny. Okazuje się jednak, że wprowadzenie nowych przepisów ustawy o charakterystyce energetycznej zrodziło liczne wątpliwości także w zakresie okresowych kontroli. Jakie zmiany czekają nas z końcem kwietnia?
Poprzez okresowe kontrole systemów ogrzewania i klimatyzacji rozumie się sprawdzenie ich stanu technicznego, przeprowadzenie oceny sprawności tych systemów, a także dobór wielkości źródła ciepła lub chłodzenia do wymogów grzewczych lub chłodzenia budynków oraz określenie zdolności tych systemów do optymalizacji działania w typowych warunkach ich użytkowania.
Za przeprowadzania kontroli odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca budynku. Także na jego barkach spoczywa konieczność doboru odpowiedniego rodzaju kontroli, wymaganego dla danego systemu.
Zobacz także:
Częstotliwość kontroli
Wpływ na to jak często kontrola musi być przeprowadzana, ma m.in. moc stosowanego urządzenia:
a) dla kotłów o nominalnej mocy ciepła od 20 kW do 100 kW - okresową kontrolę należy przeprowadzić co najmniej raz na 5 lat
b) dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW - co najmniej raz na 2 lata
c) dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW - co najmniej raz na 4 lata
W przypadku urządzeń chłodniczych o mocy nominalnej większej niż 12 kW kontrola okresowa powinna być przeprowadzona co najmniej raz na 5 lat.
Zobacz także: Praktyczne wyjaśnienie odnośnie do określania mocy urządzeń fotowoltaicznych w „kW” i „kWp”
Od 28 kwietnia będą obowiązywały nowe regulacje dotyczące:
a) systemów ogrzewania lub połączonych systemów ogrzewania i wentylacji, o mocy cieplnej powyżej 70 kW niewymienionych powyżej takich jak: pompy ciepła, systemy ogrzewania elektrycznego - w ich przypadku raz na 3 lata muszą być przeprowadzone kontrole stanu technicznego, z uwzględnieniem efektywności energetycznej
b) połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji o mocy chłodniczej powyżej 70 kW - kontrole okresowe stanu technicznego uwzględniające efektywność energetyczną muszą być przeprowadzone raz na 5 lat.
Osoba, która nie wypełnia obowiązku przeprowadzenia kontroli okresowej naraża się na karę grzywny.
Zobacz także: CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW – NOWELIZACJA 2023
Wyłączenia z obowiązku kontroli
Ważne: Nie ma obowiązku przeprowadzania kontroli w przypadku systemów ogrzewania o mocy do 20 kW oraz systemów chłodzenia o mocy do 12 kW.
Obowiązek kontroli nie dotyczy także m.in.:
a) budynków wyposażonych w systemy automatyki i sterowania,
b) systemów technicznych obsługiwanych przez operatora urządzeń lub sieci jeśli operator monitoruje wyniki
c) systemów technicznych objętych umową o poprawę efektywności energetycznej w rozumieniu przepisów o efektywności energetycznej.
Dokumentowanie kontroli
Do przeprowadzenia kontroli upoważnione są jedynie osoby dysponujące stosownymi uprawnieniami. Muszą być wpisane do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Ważne: Protokoły z przeprowadzonej kontroli są sporządzane w formie elektronicznej.
Protokoły tworzy się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - tego samego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Protokoły muszą być dołączone do książki obiektu budowlanego.
Zobacz także: EKOB – odpowiedzi na pytania
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
