Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 4 Prawa budowlanego - projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany podlegają zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę.
Kiedy organ administracyjny zatrzymuje projekt budowlany?
W cyklu ciekawych interpretacji, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnia w jakich okolicznościach organ nadzoru budowlanego może zatrzymać, a w jakich powinien zwrócić przedstawiony w wersji papierowej projekt budowlany.
Zobacz także: EKOB rusza od 1 stycznia 2023 roku
Zatwierdzenie dokumentów papierowych
Problem dotyczy art. 34 ust. 4a ustawy - Prawo budowlane. Zgodnie z przywołanym przepisem, w przypadku sporządzenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego w postaci papierowej zatwierdzeniu podlegają po trzy egzemplarze tych projektów. Po jednym z egzemplarzy trafia do:
1) inwestora
2) organu zatwierdzającego projekt
3) właściwego organu nadzoru budowlanego.
Zobacz także: Korzystanie z projektu budowlanego
Kiedy organ nadzoru budowlanego musi zwrócić projekt?
Zgodnie z interpretacją przedstawioną przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, art. 34 ust. 4a Prawa budowlanego przewidujący, że organ administracji architektoniczno-budowlanej otrzyma po jednym egzemplarzu projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego dotyczy tylko i wyłącznie zatwierdzonych dokumentów. Nie ma więc zastosowania w przypadku wydania odmowy zatwierdzenia.
Ważne: W konsekwencji, przywołany przepis nie jest podstawą prawną, dzięki której organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie mógł zatrzymać po jednym egzemplarzu wymienionych projektów w przypadku odmowy udzielenia pozwolenia na budowę.
Zatwierdzenie dokumentów elektronicznych
Prawo budowlane rozróżnia metodę zatwierdzenia w przypadku dokumentacji papierowej i elektronicznej. Jeśli projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany zostały wykonane w postaci elektronicznej, zatwierdzenie polega na opatrzeniu projektów:
a) kwalifikowanym podpisem elektronicznym
b) podpisem zaufanym
c) podpisem osobistym
d) kwalifikowaną pieczęcią organu zatwierdzającego projekt.
Zatwierdzony projekt w postaci elektronicznej przekazywany jest jedynie inwestorowi.
Zobacz także: Naruszenie granicy innej działki w czasie budowy
Informacja opublikowana w cyklu ciekawe interpretacje GUNB na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gunb.gov.pl
