Po pierwsze, jeżeli był zobowiązany do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. I po drugie w sytuacji, gdy zakończył budowę, która nie wymagała uzyskania pozwolenia na użytkowanie, ale konieczne było uzgodnienie projektu obiektu budowlanego pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych (art. 56 ustawy Prawo budowlane, dalej: pb).
Kiedy konieczne jest zawiadomienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej o zakończeniu budowy i co należy do niego dołączyć?
Inwestor ma obowiązek zawiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną (dalej: PIS) o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego w dwóch przypadkach.
Zawiadomienie o zakończeniu budowy w większości przypadków należy złożyć do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej ze względu na lokalizację obiektu, którego budowę zakończono. Przepisy nie regulują jakie dokumenty dołącza się do zawiadomienia. W większości przypadków wystarczy dołączenie kopii pozwolenia na budowę oraz pełnomocnictwa dla osoby reprezentującej inwestora w przypadku ustanowienia pełnomocnika. Oprócz wyżej wymienionych dokumentów najczęściej od inwestora żąda się ponadto:
-
kopii oświadczenia kierownika budowy, o którym mowa w art. 57 pbo (tj. oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, a także oświadczenia o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu; lub
Niezajęcie przez PIS stanowiska w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zakończeniu budowy traktuje się jako niezgłoszenie sprzeciwu lub uwag. Od decyzji PIS można się odwołać w terminie 14 dni, licząc od dnia odebrania decyzji. Organem odwoławczym w przypadku wydania decyzji przez powiatowego inspektora sanitarnego jest wojewódzki inspektor sanitarny. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem powiatowego inspektora sanitarnego, który wydał decyzję.
art. 56 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 290 z późn. zm).
Zobacz także:
Tagi: nieruchomości, prawo budowlane
