Od 1 sierpnia 2022 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące elektronicznego Centralnego Rejestru osób posiadających Uprawnienia Budowlane, czyli e-CRUB. Ma to otworzyć zupełnie nowy rozdział w administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, zmieniając obsługę wniosków i zgłoszeń od obywateli.
E-CRUB rusza 1 sierpnia 2022 r.
Czym jest e-CRUB? To centralny elektroniczny rejestr osób z uprawnieniami budowlanymi. Został wprowadzony w ustawie podpisanej przez Prezydenta 20 lipca 2022 r., która jest kolejnym etapem cyfryzacji procesów administracyjnych w budownictwie.
Zobacz także: EKOB rusza od 1 stycznia 2023 roku
Przede wszystkim rejestr ułatwi kontrolę. Dostęp do niego będą miały wszystkie urzędy, dzięki czemu łatwiej będą mogły weryfikować uprawnienia i przynależność do izb osób samodzielnie wykonujących funkcje techniczne w budownictwie. System ma zagwarantować skuteczność weryfikacji tych uprawnień.
System uwolni od dokumentów papierowych. Te osoby,które będą już wpisane do systemu e-CRUB zostają zwolnione z konieczności dostarczania do urzędów kopii decyzji o nadaniu uprawnień i zaświadczenia o przynależność do izb. Ten obowiązek będzie zbędny, bo przecież urząd samodzielnie sprawdzi to w rejestrze.
Zobacz także: Jaką stawką VAT opodatkować prace wykonawcze w budynku
Łatwiej będzie również dotrzeć do informacji o ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Nie tylko sama informacja o ukaraniu będzie dostępna, lecz także same kary. Dzięki temu urzędnicy będą mieli informację o sankcjach wpływających na możliwość wykonywania zawodu.
Zobacz także: Od 2022 roku nowe warunki zabudowy
Wprowadzona ustawa odchodzi także od konieczności wydawania przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego decyzji o wpisie do CRUB. Dotychczas był to warunek rozpoczęcia wykonywania zawodu. W przypadku e-CRUB dane będą wprowadzane bezpośrednio po zdanym egzaminie. Ma to przyspieszyć moment rozpoczęcia wykonywania zawodu.
Publiczny dostęp nie tylko dla urzędów
Dostęp do danych zawartych w e-CRUB nie jest przeznaczony jedynie dla urzędników. Wyszukiwarka zawierająca listę ponad 130 tys inżynierów i architektów będzie udostępniona także wszystkim zainteresowanym na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Każdy samodzielnie będzie więc mógł zweryfikować uprawnienia m.in. projektantów. Wyszukiwarka daje też możliwość pozyskiwania danych kontaktowych do osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gunb.gov.pl
