Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił 9 czerwca, na Organizacje Pożytku Publicznego będziemy mogli przeznaczyć 1,5% podatku, a nie - jak dotychczas - 1%.
Organizacje pożytku publicznego otrzymają 1,5%
Rzecznik Praw Obywatelskich stanął w obronie przychodów OPP, które mogły korzystać z 1% podatku. W związku ze zmianami podatkowymi, organizacje miały otrzymać mniej pieniędzy - co docelowo uderzyłoby w osoby korzystające z ich pomocy. Nowe przepisy podwyższają ich przychód.
Zmiana jest konsekwencją nowych przepisów podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, które zwiększyły kwotę wolną oraz przesunęły drugi próg podatkowy. Od lipca obowiązywać będzie kolejna zmiana czyli obniżenie z 17% do 12% podatku w skali. Osoby korzystające z pomocy organizacji pożytku publicznego otrzymałyby więc mniejszą pomoc.
Zobacz także: Mieszkanie dla osób niepełnosprawnych
Trzeba zauważyć, że często są to osoby przewlekle chore, które muszą zmagać się z chorobami nowotworowymi, stwardnieniem rozsianym czy mukowiscydozą, oraz osoby niepełnosprawne, w tym podopieczni hospicjów, osoby niedowidzące czy cierpiące z powodu chorób umysłowych. Dla nich przekazujemy 1%, na leki, rehabilitację, leczenie, ułatwienie codziennego życia.
Debatowano nad rozwiązaniem tego problemu, o czym pisaliśmy wcześniej w artykule: Wyrównanie strat organizacji pożytku publicznego
Początkowo rozważana była forma wyrównania osiąganych przez OPP kwot, do poziomu wpłat przekazanych w 2021 r. a wpłaconych w 2022 r.. Ostatecznie jednak Senat zaproponował inne rozwiązanie, które zaakceptował Sejm. Przyjęte rozwiązanie zakłada podniesienie poziomu przekazywanego odpisu. Organizacje Pożytku Publicznego otrzymają 1,5% zamiast 1% podatku. Zrezygnowano jednak z mechanizmu, który gwarantowałby wyrównanie, jeśli organizacja faktycznie otrzymałaby mniej pieniędzy niż w minionym roku.
Takie rozwiązanie było również forsowane przez same organizacje pożytku publicznego, które korzystają z odpisu. Przepisy przyjęte przez Sejm spełniają więc ich oczekiwania, a nowa forma odpisów nazywana jest sukcesem społeczeństwa obywatelskiego (Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon, korzystającej z 1%)
Zobacz także: Strategia rozwoju usług społecznych
Informacja umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl
Wypowiedź Dyrektora Generalnego Fundacji Avalon Krzysztofa Dobiesa - fundacjaavalon.pl
