Weryfikacja wydatków zadeklarowanych według uproszczonych metod dokonywana jest na podstawie faktycznego postępu realizacji projektu i osiągniętych wskaźników. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku stawek jednostkowych weryfikacja wydatków polega na sprawdzeniu, czy działania zadeklarowane przez beneficjenta zostały zrealizowane, a określone w umowie o dofinansowanie wskaźniki produktu lub rezultatu – osiągnięte. Natomiast w przypadku kwot ryczałtowych weryfikacja wydatków polega na sprawdzeniu, czy działania zadeklarowane przez beneficjenta zostały zrealizowane i określone w umowie o dofinansowanie, a wskaźniki produktu lub rezultatu osiągnięte. Z kolei w przypadku stawek ryczałtowych weryfikacja polega na sprawdzeniu, czy beneficjent prawidłowo zastosował określoną wysokość stawki ryczałtowej wynikającą z umowy o dofinansowanie oraz czy prawidłowo wykazał kwotę wydatków będących podstawą wyliczenia stawek ryczałtowych.
Korzystasz z grantów unijnych, zwróć uwagę na weryfikację wydatków rozliczanych metodą uproszczoną
Organizacje pozarządowe korzystające z dofinansowania ze środków unijnych mogą stosować uproszczone metody rozliczania wydatków. Należą do nich stawki jednostkowe, kwoty ryczałtowe oraz stawki ryczałtowe.
Weryfikacji podlega zgodność dostarczonych produktów lub zrealizowanych usług/działań z założeniami określonymi we wniosku o dofinansowanie projektu. W przypadku niezrealizowania wskaźników produktu lub rezultatu określonych w umowie, płatności powinny ulec odpowiedniemu obniżeniu.
Umowa Partnerstwa 2014–2020, Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020.
Zobacz także:
Tagi: ryczałt
