Członek zarządu może (choć nie musi) być zatrudniony na umowę o pracę. W przypadku gdyby firma zawarła z nim taką umowę, należy do niego stosować pracownicze zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę. Oznacza to m.in., że wypowiadając mu umowę zawartą na czas nieokreślony, trzeba wskazać przyczynę wypowiedzenia. Przyczyną tą może być odwołanie z funkcji. Tym bardziej może nią być więc zakończenie sprawowania funkcji członka zarządu w związku z upływem kadencji.
Zwolnienie z powodu końca kadencji – bez odprawy
Upływ kadencji członka zarządu spółki kapitałowej nie stanowi przyczyny rozwiązania umowy o pracę dotyczącej pracownika. A skoro tak to nie jest również podstawą do tego, aby pracownik mógł domagać się od pracodawcy odprawy pieniężnej.
Powstało jednak pytanie, czy upływ kadencji to przyczyna dotycząca pracownika, czy nie (i czy w związku z tym pracownikowi przysługuje odprawa). Chodzi tu o zastosowanie przepisów tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, która obowiązuje pracodawców zatrudniających co najmniej 20 osób. Przyznaje ona prawo do odprawy pieniężnej, w przypadku gdy pracodawca dokonuje zwolnień:
- grupowych z przyczyn niedotyczących pracowników,
- indywidualnych z przyczyn wyłącznie niedotyczących pracowników.
Gdyby więc upływ kadencji był przyczyną leżącą po stronie pracownika (albo przynajmniej częściowo leżącą po stronie pracownika – w przypadku zwolnień indywidualnych) – odprawa by nie przysługiwała. Jednak Sąd Najwyższy uznał, że przyczyna ta nie dotyczy pracownika. A zatem członek zarządu (i inna osoba z władz spółki), któremu spółka wypowiedziała umowę o pracę z powodu zakończenia kadencji, ma prawo do odprawy pieniężnej.
art. 1, art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odprawa, umowa o pracę
