Nowe przepisy zmieniają także sytuację osób zatrudnionych, w taki sposób, że osoby te mogą liczyć na bardziej przejrzyste i przewidywalne warunki zatrudnienia.
Zasady zatrudnienia pracowników po zmianach KP
Nowelizacja Kodeksu pracy, podpisana przez Prezydenta pod koniec marca, głównie kojarzona jest z większymi uprawnieniami rodzicielskimi. Jednak nowe przepisy mają także zagwarantować pracownikom bardziej przejrzyste zasady zatrudnienia. Mieszczą się w tym także nowe obowiązki dla pracodawców.
Zmiana zasad dotyczących umów na czas próbny
Nowe przepisy wprowadzają możliwość zgodnego ustalenia stron umowy o pracę na okres próbny, że czas jej obowiązywania będzie przedłużony o czas urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.
Jeśli umowa docelowa ma być zawarta na czas określony krótszy niż 6 miesięcy to umowa na okres próbny nie będzie mogła przekroczyć miesiąca. Odpowiednio jeśli docelowa umowa ma być na czas określony między 6 a 12 miesięcy - okres próbny to maksymalnie 2 miesiące.
Zmiana warunków zatrudnienia
Jeśli pracownik wykonywał pracę co najmniej przez sześć miesięcy, ma prawo raz w ciągu roku kalendarzowego wystąpić do swojego pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony. Może to dotyczyć również zmiany na inną umowę, jednak celem tej zmiany ma być zagwarantowanie pracownikowi wykonywania pracy na podstawie bardziej przewidywalnego i bezpiecznego kontraktu, przez co rozumie się m.in. zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Wniosek pracownika może być w formie papierowej bądź też elektronicznej. Wystąpienie pracownika z takim wnioskiem nie może uzasadniać wypowiedzenia o umowy o pracę.
Pracodawca będzie zobowiązany udzielić odpowiedzi w formie pisemnej i dostarczyć uzasadnienie - szczególnie istotne będzie to w przypadku odmowy. Jest także związany terminem 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku na ustosunkowanie się i uzasadnienie swojego stanowiska.
Zobacz także: Elastyczna organizacja pracy po zmianach w KP z 2023 r.
Obowiązek informacyjny
Pracodawcy będą także zobowiązani przekazywać więcej informacji na temat warunków zatrudnienia pracownika. Wprowadzonymi nowymi elementami są m.in. informowanie o szkoleniach oferowanych przez pracodawcę czy o długości przysługującego pracownikowi płatnego urlopu.
Pracodawca będzie również informował w sposób u siebie przyjęty, o wolnych stanowiskach pracy i możliwości awansu.
Kodeks pracy wprowadza zasadę, zgodnie z którą pracodawca może przekazywać pracownikowi informacje o warunkach jego zatrudnienia w formie elektronicznej. Będzie ona dostępna jedynie wtedy, gdy pracownik będzie miał możliwość wydrukowania oraz przechowywania takiej informacji, z kolei pracodawca zachowa dowód przekazania takich informacji oraz ich otrzymania przez pracownika.
Zagwarantowanie szkoleń
W kwestii szkoleń zmienia się również to, że pracodawca jest zobowiązany zagwarantować pracownikowi nieodpłatne szkolenie, które jest niezbędne do wykonywania przez niego pracy na określonym stanowisku, bądź też określonej pracy.
Ważne: Jeśli szkolenie będzie się odbywało poza normalnymi godzinami pracy, pracownik będzie je wliczał do czasu pracy.
Równoległe zatrudnienie
Ważne: Nowelizacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą pracownik ma prawo do równoległego zatrudnienia.
Będzie obowiązywał zakaz zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Dotyczy to także innej formy umowy, na podstawie której pracownik świadczy pracę dla innego podmiotu. Taka aktywność zawodowa pracownika nie będzie mogła stanowić podstawy wypowiedzenia, czy choćby przygotowywania się do wypowiedzenia.
Nie zmienia to faktu, że pracodawca i pracownik mogą wprowadzić do umowy zapis dotyczący zakazu konkurencji.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl
Informacja prasowa o ustawie z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl
