Sprawa wypowiedzenia doręczonego za pośrednictwem Poczty Polskiej stała się przedmiotem sporu. Pracownik oświadczył, że pismo dotarło do niego w pierwszym dniu urlopu wypoczynkowego. Pracodawca z kolei twierdził, że co prawda był to dzień wolny - jednak on właśnie w tym dniu udzielił pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w święto na podstawie art. 15111 § 1 k.p., więc doręczone wypowiedzenie nie narusza zasad prawa praca. Mowa tutaj o art. 41 kp. zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, ani podczas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Wypowiedzenie podczas urlopu
Pracodawca nie może wypowiedzieć swojemu pracownikowi umowy, gdy ten przebywa na urlopie wypoczynkowym. Nie może też - bez wiedzy pracownika - zmienić dzień wolny, w którym dostarczone zostało wypowiedzenie - z dnia urlopu wypoczynkowego na dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę lub święto, tylko po to, by osiągnąć skuteczność dostarczonego wypowiedzenia.
Zgodnie z art. art. 15111 § 1 k.p. pracodawca ma oczywiście możliwość udzielenia pracownikowi dnia wolnego za pracę w święta. Nieudzielenie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego zrodzi konieczność wypłaty wynagrodzenia ze stuprocentowym dodatkiem. Doktryna podpowiada także, że gdy praca w niedzielę lub święto jest zaplanowana, to z góry powinien być również zaplanowany dzień wolny za nią.
Trzeba jednak podkreślić, że nie można wyznaczyć dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto bez ustalenia tego z samym pracownikiem. W badanej sprawie - pracownik złożył wniosek urlopowy, który został przyjęty i zatwierdzony przez pracodawcę. Nie miał żadnej wiedzy o tym, że pierwszy dzień jego urlopu został samodzielnie przez pracodawcę przekonwertowany na dzień wolny w zamian za pracę w święto. Co więcej - ten dzień wolny przypadałby w innym okresie rozliczeniowym niż wykonywana praca w święto. Jeśli więc pracownik nie został poinformowany o udzieleniu dnia wolnego, a dodatkowo termin tego dnia nie został z nim ustalony, trzeba uznać, że - zgodnie ze złożonym przez niego wnioskiem urlopowym, zaakceptowanym zresztą przez pracodawcę - przebywał tego dnia na urlopie wypoczynkowym.
Wyrok Sądu Rejonowego w Toruniu z 13 maja 2022 r. - sygn. IV P 5/22 - opublikowany w oficjalnym portalu orzeczeń sądów powszechnych - portal orzeczenia.ms.gov.pl
