Ustawa z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach UE zostanie zmieniona. Przede wszystkim doprecyzowano zawody, które nie podlegają przepisom tej ustawy. Zgodnie z nowymi przepisami, ustawa nie ma zastosowania do notariuszy oraz zawodów regulowanych i działalności regulowanych jeśli są one związane z wykonywaniem władzy publicznej w Polsce.
Uznawanie kwalifikacji zawodowych w UE
Prezydent podpisał 29 lipca ustawę wprowadzającą zmiany dotyczące uznawania kwalifikacji zawodowych w państwach członkowskich oraz ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Nowe przepisy poniekąd naprawiają polskie wdrożenie dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Komisja Europejska niektóre z nich uznała za nieprawidłowe lub niepełne.
Kwalifikacje zawodowe
W ramach doprecyzowania, powiększony został także słownik definicji legalnych. Nowe przepisy zawierają bowiem definicję pojęcia "istotnie różniący się materiał”. Upraszczając dotyczy to istotnych różnic pod względem treści w porównaniu kształcenia wymaganego w Polsce, w odniesieniu do wiedzy, umiejętności i kompetencji mających zasadnicze znaczenie dla wykonywania zawodu.
Niekiedy wydanie decyzji dotyczącej uznania kwalifikacji może być uzależnione od swoistego rodzaju środków wyrównawczych w postaci stażu adaptacyjnego czy przystąpienia do testu umiejętności. Ustawa będzie wskazywać konkretne przypadki, kiedy takie środki mogą być nałożone. Generalnie chodzi jednak o sytuację w której wystąpiły właśnie istotne różnice w materiale, który był objęty kształceniem wnioskodawcy w porównaniu do tego w Polsce. Drugim przypadkiem jest sytuacja gdy zawód regulowany w Polsce obejmuje co najmniej jedną czynność zawodową wchodzącą w zakres odbytego szkolenia, a dodatkowo samo kształcenie obejmuje istnienie różniący się materiał, niż ten, który potwierdza dokument wnioskodawcy.
Nałożenie obowiązku odbycia stażu adaptacyjnego bądź przystąpienia do testu umiejętność, właściwy organ nakłada postanowieniem.
Zobacz także: Jak zbudować wizerunek firmy przyjaznej cudzoziemcom
Współpraca państw
Nowe przepisy doprecyzowują także zasady współpracy organów państw członkowskich dotyczących świadczenia usług transgranicznych w zakresie zawodu lub działalności regulowanych. Usługodawca bądź działalność będzie weryfikowana przez pryzmat działania zgodnie z prawem i z zachowaniem odpowiednich kwalifikacji na wniosek właściwego organu skierowany do organów administracyjnych państwa usługodawcy. W taki sposób będzie można także zweryfikować, czy usługodawca nie został skazany prawomocnym wyrokiem w związku z zawodem regulowanym, bądź nie został ukarany karą dyscyplinarną. Jednak taka weryfikacja będzie możliwa jedynie w przypadku powzięcia uzasadnionych wątpliwości.
Nowe przepisy dotyczące weterynarzy
Po wejściu w życie nowej ustawy weterynarze nie będą już mieli obowiązki przekazywania informacji dotyczącej miejsca wykonywania działalności, ani też okresu i częstotliwości wykonywania czynności zawodowych. Informacje te będą przekazywane dobrowolnie - tak samo zresztą jak adres mailowy, numer telefonu i faksu.
Zobacz także:
Promocja gabinetu weterynaryjnego przez kampanie wirusową – sprawdź najciekawsze rozwiązania
Marketing gabinetu weterynaryjnego przy ograniczonym budżecie - praktyczne wskazówki
Czasowe wykonywanie zawodu lekarza weterynarii w Polsce
Może się zdarzyć, że osoba posiadająca stosowne kwalifikacje i prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii w Polsce w innym państwie członkowskim, będzie chciała czasowo wykonywać zawód na terytorium RP. W takim przypadku, jeśli nie jest w stanie określić w jakim miejscu chce ten zawód świadczyć, będzie mogła złożyć oświadczenie o zamiarze wykonywania zawodu w dowolnej radzie lekarsko-weterynaryjnej. Co za tym idzie, rady o których mowa nabędą uprawnienie do ujęcia w prowadzonych przez nie ewidencji także lekarzy czasowo wykonujących zawód, którzy to do nich zgłosili oświadczenie o zamiarze wykonywania zawodu.
Informacja dotycząca ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko–weterynaryjnych, podpisanej 29 lipca 2022 r. - opublikowana na oficjalnej stronie Prezydenta RP - portal prezydent.pl
