Z pracownikiem, który został zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny, pracodawca nie może zawrzeć ponownej umowy o pracę na okres próbny, nawet w przypadku gdy przez większą część tego okresu pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Z pracownikiem można zawrzeć tylko jedną umowę na okres próbny do pracy danego rodzaju. Każda z umów o pracę może być poprzedzona umową na okres próbny nieprzekraczający trzech miesięcy. Taka umowa ma na celu sprawdzenie umiejętności pracownika i jego przydatności do wykonywania pracy.
Pracownik nieobecny przez prawie cały okres próbny
Załóżmy, że pracownik został zatrudniony na umowę na okres próbny od 22 lutego do 21 maja 2015 r., ale już od 2 marca aż do 6 maja przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z tym, że pracownik przez większą część okresu próbnego był nieobecny możemy zawrzeć z nim kolejną umowę na okres próbny?
Pracodawca nie podpisze drugiej umowy próbnej – nawet, gdy pracownik prawie przez cały okres próbny był nieobecny
Tylko jedna próba
Zawarcie z pracownikiem kolejnej umowy o pracę na okres próbny zasadniczo uznaje się za niedopuszczalne. W doktrynie przeważa stanowisko, że pracownik może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny tylko raz u danego pracodawcy.
Wyjątek: praca innego rodzaju
Na zasadzie wyjątku dopuszcza się ponowne zawarcie z tym samym pracownikiem umowy o pracę na okres próbny, w sytuacji gdy chodzi o inny rodzaj pracy niż wykonywana na podstawie pierwszej umowy. Nieprawidłowe byłoby więc kilkakrotne zatrudnianie pracownika na podstawie umowy na okres próbny.
Umowa próbna ma być pierwszą z umów
Umowa na okres próbny powinna poprzedzać zawarcie umowy na czas określony lub nieokreślony, a zatem – być pierwszą, a nie kolejną z umów zawieranych z pracownikiem w trakcie zatrudnienia. Jeżeli więc pracownik został zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny, to niezależnie od tego, że przez większą część tego okresu przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie może ponownie zawrzeć z tym pracownikiem umowy o pracę na okres próbny.
Ustalenie, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę.
Wyrok Sądu Najwyższego z 26 sierpnia 1999 r., I PKN 215/99
art. 25 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
