Prace interwencyjne to jeden z instrumentów rynku pracy, który polega na zatrudnieniu bezrobotnego przez pracodawcę w wyniku umowy zawartej ze starostą i ma na celu wsparcie osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Starosta może skierować bezrobotnych powyżej 50 roku życia do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych przez okres do 24 miesięcy oraz dokonywać refundacji poniesionych przez pracodawcę kosztów na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne.
Liczba umów o prace interwencyjne nie podlega limitowi z Kodeksu pracy
Limit umów o pracę na czas określony, wynikający z art. 251 Kodeksu pracy, nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach prac interwencyjnych. Trzecia umowa zawarta z pracownikiem może być umową na czas określony.
W związku ze szczególnym charakterem zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych w tym przypadku nie stosuje się art. 251 Kodeksu pracy, który ogranicza liczbę umów na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy z wyroku z 10 października 2002 r. (I PKN 546/01, OSNP 2004/1/169) przepis art. 251 Kodeksu pracy nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych.Orzeczenie to należy odnieść również do przypadków zatrudniania bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych. A zatem zawarcie trzeciej z kolei umowy o pracę na czas określony w ramach prac interwencyjnych nie będzie podlegało ograniczeniom wynikającym z art. 251 Kodeksu pracy i umowa ta nie będzie umową na czas nieokreślony.
- art. 2 ust. 1 pkt 26, art. 59 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.),
- § 5 ust. 1, § 6 ust. 1, § 7 ust. 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 stycznia 2009 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. nr 5, poz. 25).
Zobacz także:
