Natomiast za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Związkowca też można ukarać karą porządkową
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany.
Zdaniem Sądu Najwyższego: Tylko niewykonanie przez pracownika polecenia służbowego („dotyczącego pracy”), może być zakwalifikowane jako naruszenie „ustalonego porządku i dyscypliny pracy, regulaminu pracy”, o którym mowa w art. 108 § 1 kp i które według tego przepisu stanowi podstawę do wymierzenia pracownikowi kary regulaminowej
(wyrok Sądu Najwyższego z 27 lipca 1990 r., I PRN 26/90).
Szczególna ochrona stosunku pracy działaczy związkowych obejmuje zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę oraz pogorszenia warunków pracy lub płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Nie oznacza to jednak zakazu stosowania kar porządkowych wobec pracownika objętego taką ochroną. Formalnie nie ma więc przeszkód, aby w przypadku wystąpienia przesłanek zastosowania kary porządkowej pracodawca nałożył taką karę na przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej. Swojej decyzji nie musi też konsultować z organizacją związkową.
- art. 108 § 1–2, art. 110, art. 112 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: kara porządkowa, związki zawodowe
