Jeżeli w aktach osobowych pracownika znajduje się pisemny zakres obowiązków, pracodawca, na wniosek byłego pracownika, powinien mu go wydać. Umowa o pracę powinna określać m.in. rodzaj pracy, jaką ma wykonywać pracownik. Ustalenie rodzaju pracy to warunek konieczny, bez którego nie może dojść do zawarcia umowy o pracę. Na ogół rodzaj pracy określany jest w sposób ogólny – np. przez wskazanie stanowiska pracy, na którym zatrudniony będzie pracownik. Natomiast pracodawcy pozostawia się, w ramach jego uprawnień kierowniczych, określenie zakresu czynności składających się na umówiony rodzaj pracy.
Pracodawca musi wydać pracownikowi zakres jego obowiązków
Pracownik po podpisaniu umowy o pracę przepracował 6 dni roboczych, po czym zachorował. Chorował do zakończenia umowy. Pracodawca nie zdążył mu wręczyć pisemnego zakresu czynności (pracownik o swoich obowiązkach został poinformowany ustnie). Po ustaniu stosunku pracy były pracownik domaga się od pracodawcy doręczenia zakresu obowiązków. Czy pracodawca ma obowiązek go wydać?
Zakres obowiązków – nieobowiązkowy…
Kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku sporządzania zakresu czynności danego pracownika, w konsekwencji nie wskazuje też w jakiej formie miałoby to nastąpić. Przepisy dotyczące prowadzenia akt osobowych przewidują natomiast, że w części B akt osobowych przechowuje się m.in. umowę o pracę, a także zakres czynności (zakres obowiązków), jeżeli pracodawca dodatkowo w tej formie określił zadania pracownika wynikające z umowy o pracę.
…ale jeśli jest, trzeba go udostępnić – także byłemu pracownikowi
Jeżeli zatem u pracodawcy sporządzane są pisemne zakresy obowiązków, to trzeba dołączyć taki zakres do akt osobowych pracownika. Pracownik (także były) ma zaś prawo dostępu do swoich akt osobowych. Pracodawca musi więc nie tylko udostępnić pracownikowi do wglądu wszelkie dokumenty go dotyczące przechowywane w aktach osobowych, ale również na wniosek pracownika umożliwić wykonanie odpisu lub kopii takich dokumentów. Natomiast w przypadku, gdy pisemny zakres czynności nie został w ogóle sporządzony, domaganie się jego wydania przez byłego pracownika będzie bezpodstawne.
art. 29 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.),
§ 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 ze zm.).
