W przypadku gdy pracodawca chce zmienić warunki pracy wskazane w umowie o pracę, musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego umowę lub podpisać z pracownikiem porozumienie zmieniające (aneks).
Powierzenie innych obowiązków – także dla osób chronionych
Tzw. pracownikom chronionym (np. pracownicom w ciąży, osobom w wieku przedemerytalnym) nie można wypowiedzieć umowy o pracę. Można jednak wobec nich zastosować czasowe powierzenie innych obowiązków – czyli delegować ich do innego rodzaju pracy na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym.
Jest jednak wyjątek, kiedy zmiana umowy nie jest konieczna. Chodzi o czasowe (do 3 miesięcy w roku kalendarzowym) powierzenie innych obowiązków, czyli pracy innego rodzaju niż wynikająca z umowy o pracę. Pracodawca może je zastosować w przypadkach uzasadnionych jego potrzebami i pod warunkiem że:
– nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia pracownika oraz
– praca czasowo powierzona odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Wszelkie przepisy dotyczące pracowników chronionych przed wypowiedzeniem, nie uchronią przed czasowym powierzeniem innych obowiązków. A zatem np. osobie w ciąży lub osobie korzystającej z obniżonego etatu zamiast urlopu wychowawczego można czasowo powierzyć inne zadania niż wynikające z umowy – pod warunkiem że są zgodne z jej kwalifikacjami. W tym ostatnim przypadku należy jednak uważać, aby ich wykonywanie mogło się mieścić w ramach obniżonego etatu i by zmiana nie powodowała obniżenia pensji (oczywiście ta ostatnia jest proporcjonalna do wymiaru etatu).
art. 42 § 4, art. 186[7] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
