Na pierwszy rzut oka, odśnieżanie jest dość prozaicznym zadaniem. Weźmy jednak pod uwagę pracę w niskiej temperaturze, nierzadko na śliskiej powierzchni, a także na wysokości - jeśli odśnieżanie dotyczy dachu. Łatwo stwierdzić, że w realizacji tego zadania, niezwykle ważne są zasady BHP.
Obowiązki pracodawcy kierującego do odśnieżania
Zarówno gminy jak i zarządcy dróg publicznych, właściciele nieruchomości oraz obiektów budowlanych i ich zarządcy - wszystkich łączy konieczność realizowania jednego obowiązku. Jest nim odśnieżanie. Zadanie dotyczy dróg, chodników i dachów obiektów budowlanych. Niezależnie kto jest pracodawcą kierującym do odśnieżania, musi wypełnić kilka obowiązków.
Osoby skierowane do odśnieżania chodników muszą zadbać o usuwanie śniegu i błota pośniegowego, a także lodu. Do ich zadań należy także posypywanie np. piaskiem, aby nawierzchnia nie była śliska. Muszą także troszczyć się o sprzątnięcie z ciągów komunikacyjnych odpadów, które pozostały po posypywaniu. Te obowiązki są najczęściej realizowane poprzez pracę fizyczną pracowników wyposażonych w odpowiednie narzędzia, m.in. miotły, szufle, odkurzacze lodu, łopaty itp.
Warunki, które musi spełnić odśnieżający
Odśnieżanie często wykonują osoby bez specjalnych kwalifikacji, zatrudniani np w ramach robót publicznych czy interwencyjnych, uczniowie i studenci, także osoby osadzone w zakładach karnych. Niezależnie od tego kto wykonuje zadania w zakresie odśnieżania, konieczne jest przeprowadzenie wcześniejszego instruktażu stanowiskowego. Osoby te powinny również uzyskać orzeczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy przy odśnieżaniu.
Zobacz także: Kogo można wyznaczyć do odśnieżania dachu?
Dodatkowe warunki musi spełnić osoba, która będzie zajmowała się odśnieżaniem dachu. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przed dopuszczeniem do pracy na wysokości pracownik musi posiadać:
- aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do tej pracy
- wymagane kwalifikacje lub umiejętności
- znajomości przepisów oraz zasad bhp
- przeszkolenie w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy.
Ważne: Niezależnie, czy pracownik będzie odpowiedzialny za odśnieżanie dachów czy chodników, konieczne jest, aby przed rozpoczęciem pracy odbył instruktaż stanowiskowy.
Zobacz także: Bhp przy odśnieżaniu dachu
Właściwa odzież robocza
Biorąc pod uwagę temperatury panujące podczas realizowania zadania odśnieżania, pracodawca musi pamiętać także o zagwarantowaniu odpowiedniej odzieży roboczej. Będzie to ocieplana kurtka lub kombinezon, ciepłe nakrycie głowy i rękawiczki z nieprzemakalną warstwą. Niewątpliwie przydałaby się także bielizna termicza, nieprzemakalne, ciepłe spodnie. Nie tylko komfort cieplny lecz także bezpieczeństwo zapewnią nieprzemakalny buty ocieplone z podeszwą antypoślizgową.
To jaki rodzaj odzieży roboczej będzie dostępny dla pracowników podczas odśnieżania ustala sam pracodawca, podobnie - to on decyduje o okresie używania tej odzieży.
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, osoby które nie dbają o właściwe utrzymanie i użytkowanie obiektu budowlanego, a także osoby, które nie gwarantują bezpieczeństwa użytkowania obiektu, podlegają karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
