Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty może zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego w dowolnymi miesiącu roku. Musi jednak uzyskać na to zgodę związków lub – w razie ich braku – przedstawiciela pracowników wyłonionego w sposób przyjęty w zakładzie. Ponadto niezbędny jest zapis o takiej rezygnacji zamieszczony w układzie zbiorowym pracy, a w razie jego braku – w regulaminie wynagradzania. Zmiana wejdzie w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w zakładzie (a w przypadku układu zbiorowego – najwcześniej z dniem zarejestrowania). Z tym, że fundusz socjalny może być oczywiście zlikwidowany w późniejszej dacie – np. zmiana regulaminu wynagradzania wchodzi w życie 15 września, ale rezygnacja z ZFŚS następuje od 1 października. Jednak rezygnacja z funduszu w innym czasie niż na przełomie roku może powodować pewne problemy.
Nawet zlikwidowany fundusz socjalny wciąż istnieje
Z końcem września należy odprowadzić drugą ratę odpisu na fundusz socjalny w 2014 roku. Pojawia się jednak problem, co z odpisem, w przypadku gdy ZFŚS zlikwidowano w połowie roku. Najlepiej więc takiej likwidacji dokonywać na przełomie lat kalendarzowych.
Przepisy nie regulują natomiast sytuacji odwrotnej, tj. ponownego tworzenia funduszu niegdyś zlikwidowanego. Należy jednak przyjąć, że sposób postępowania będzie analogiczny. W takim przypadku mogą również powstać identyczne wątpliwości jak te, które się wiążą z likwidacją funduszu w trakcie roku kalendarzowego.
Przepisy nie precyzują, w jaki sposób naliczać fundusz za dany rok, w przypadku gdy w trakcie roku zrezygnowano z działalności socjalnej. Należy jednak przyjąć, że wówczas ustala się odpis należny za dany rok kalendarzowy, a następnie obniża go proporcjonalnie do okresu, w którym fundusz działał.
Odpis proporcjonalny
Pracodawca rezygnuje z tworzenia funduszu od 1 października 2014 r. Powinien więc na konto funduszu odprowadzić 9/12 rocznego odpisu.
Sprawa komplikuje się, jeżeli do zmiany dochodzi w trakcie miesiąca kalendarzowego. Za najlepsze wyjście należy wówczas uznać rozliczenie na bazie liczby dni w okresie, w którym fundusz był tworzony. Dlatego jeśli już pracodawca musi zlikwidować lub wprowadzić fundusz w trakcie roku kalendarzowego, najlepiej niech zrobi to z pierwszym dniem miesiąca.
- art. 16, art. 94 pkt 8 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- art. 1, art. 4, art. 8, art. 12, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
- § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2009 r. nr 43, poz. 349).
Zobacz także:
Tagi: zfśs, regulamin wynagradzania
