Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia delegacji krajowej określa pracodawca w poleceniu wyjazdu służbowego. Przy czym należy wskazać, że miejscowości te nie muszą być tożsame, tzn. w innym miejscu pracownik może rozpoczynać podróż, a w innym ją kończyć. W każdym jednak przypadku pracodawca powinien kierować się pewnymi wytycznymi, które ograniczają znacząco jego swobodę w zakresie wyznaczania punkt startu i zakończenia delegacji.
Miejsce rozpoczęcia delegacji nie może być zbyt odległe od domu lub pracy
Chociaż to pracodawca, w poleceniu odbycia podróży służbowej, określa miejsce rozpoczęcia i zakończenia delegacji, nie ma w tym pełnej dowolności. Nie może tego uczynić w taki sposób, by omijać swoje zobowiązanie do zwrotu kosztów poniesionych w związku z podróżą służbową, czyli rozliczenia wydatków poniesionych w konsekwencji wyjazdu poza stałe miejsce pracy lub poza miejscowość zamieszkania pracownika.
Co do zasady, pracodawca związany jest:
-
miejscem, które uzgodnione zostało jako miejsce pracy pracownika lub
-
miejscowością pobytu stałego lub czasowego pracownika.
W przypadku gdy stałym miejscem pracy jest konkretna miejscowość, to, co do zasady, pracodawca nie może narzucić jednostronnie pracownikowi rozpoczęcia i zakończenia podróży w innej miejscowości. Wyjątkiem jest możliwość, wskazana rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, określenia jako początku i końca delegacji miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika. Pozwolić ma to na rozliczenie i zwrot wydatków poniesionych od momentu opuszczenia miejscowości zamieszkania do momentu powrotu do tej miejscowości w związku z zakończoną podróżą.
- art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- § 3, § 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167).
Zobacz także:
Tagi: podróż służbowa
