Dofinansowanie do wypoczynku jest elementem działalności socjalnej, z którego korzystać mogą także emeryci niezatrudnieni już w zakładzie pracy należącym do pracodawcy (osoby te mają bowiem prawo do korzystania z ulgowych usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS byłego pracodawcy na mocy przepisów ustawy).
Kryteria przyznawania świadczeń z ZFŚS dla pracowników i emerytów
Jedynym kryterium przyznawania ulgowych usług i świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może być sytuacja socjalna osoby uprawnionej. Natomiast szczegółowe zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS (m.in. tryb ubiegania się o te świadczenia oraz wymagane dokumenty) określa w regulaminie pracodawca. Przy czym regulamin powinien uwzględniać różnice między pracownikami, a pozostałymi osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu.
Jednak zasady przyznawania dofinansowania – jako rodzaju ulgowego świadczenia na rzecz zatrudnionych i byłych zatrudnionych emerytów lub rencistów – muszą być odmiennie ustalone w regulaminie. Emeryci i renciści nie są już zatrudnieni i tym samym nie przysługują im urlopy (jeśli mimo posiadania statusu emeryta lub rencisty taka osoba nadal pracuje u pracodawcy, to z ZFŚS korzysta jako pracownik). Tym samym wykluczona jest możliwość np. udokumentowania wnioskiem urlopowym wykorzystania wypoczynku w określonym terminie.
Należy więc uznać, że emerytom i rencistom można przyznać świadczenia na pokrycie kosztów wypoczynku organizowanego we własnym zakresie na podstawie:
-
wniosku określającego w jakim terminie były pracownik (emeryt lub rencista) zamierza korzystać z wypoczynku własnego oraz
-
dokumentu (np. oświadczenia) potwierdzającego dochód lub inne kryterium socjalne do ustalenia wysokości ewentualnego dofinansowania.
art. 2 pkt 1, pkt 5, art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: zfśs
