Pracodawca, na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika, jest obowiązany pobierać z wynagrodzenia pracownika składkę związkową w zadeklarowanej przez niego wysokości. Mowa jest tutaj o wniosku organizacji związkowej oraz zgodzie pracownika, złożonych na piśmie. A zatem chodzi o oryginalne dokumenty. Należy więc uznać, że kserokopia deklaracji członkowskiej jest niewystarczająca.
Do potrącania związkowych składek kopia deklaracji członkowskiej to za mało
Sama kserokopia deklaracji członkowskiej nie upoważnia pracodawcy do potrącania składek związkowych. Wymagana jest odrębna, indywidualna i pisemna zgoda pracownika na takie potrącenia.
Realizacja obowiązku pracodawcy potrącania składek związkowych musi więc zostać poprzedzona:
- stosownym wnioskiem zakładowej organizacji związkowej – ze wskazaniem rachunku bankowego – oraz
- indywidualną, pisemną zgodą pracownika na dokonywanie potrącenia z jego wynagrodzenia, ze wskazaniem kwoty, jaka ma być potrącana. Dopiero jeżeli warunki te zostaną spełnione, pracodawca nie może odmówić dokonywania potrąceń składek związkowych z wynagrodzeń pracowników (por. I. Hickiewicz, Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, PiZS nr 9/2001/37).
Wzory dokumentów związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników wraz z ich szczegółowym omówieniem publikujemy w poradniku „Dokumentacja kadrowa”.
Podstawa prawna:
- art. 331 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),
- art. 91 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: związki zawodowe

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »