Ze względu na specyfikę danej branży, konstruktor powinien posiadać adekwatne doświadczenie oraz praktykę w użytkowaniu konkretnych programów służących do projektowania.
Rekrutacja na stanowisko konstruktora
Rekrutacja na stanowiska konstruktor/designer niesie za sobą wiele wyzwań. Osiągnięciu sukcesu sprzyja dobra współpraca pomiędzy działem zarządzania zasobami ludzkimi a kierownikami liniowymi lub liderami zespołu, z którymi potencjalny pracownik będzie blisko współpracował. Takie działanie pozwala rozszerzyć swoją wiedzę o dodatkowe informacje, które z pewnością pomogą w wyborze odpowiedniego kandydata.
Podczas współpracy z firmą rekrutacyjną osoba prowadząca ten proces na pewno zwróci szczególną uwagę na wymagania i oczekiwania firmy, co pozwoli na wyselekcjonowanie kandydatów o pożądanych kwalifikacjach i kompetencjach, biorąc pod uwagę przede wszystkim następujące kryteria:
-
doświadczenie w branży;
-
doświadczenie projektowe;
-
czy posiada doświadczenie w projektowaniu elementów z tworzyw sztucznych produkowanych metodą wtrysku, innych ulegających obróbce skrawaniem lub szlifowaniu precyzyjnemu (takich kompetencji poszukują pracodawcy najczęściej);
-
znajomość wymaganych programów do projektowania.
Do jednych z najważniejszych kryteriów wyboru należy bez wątpienia doświadczenie w projektowaniu produktu lub narzędzia. Niektóre firmy poszukują kandydata z doświadczeniem w projektowaniu tylko i wyłącznie produktu, czyli na przykład obudowy pompy paliwa lub mechanizmów kąta pochylenia fotela dla motoryzacji, elementów wnętrza samolotu, części z tworzyw sztucznych do AGD (zbiornik, podajnik) lub elementów ze szkła lub metalu (pokrywa, drzwi do pralek i zmywarek).
Natomiast kandydat posiadający doświadczenie w projektowaniu narzędzia to osoba, która konstruuje konkretne narzędzia lub części do maszyn służące dalszej produkcji. Są to na przykład matryce do pras wykonane z metalu (profile tzw. męskie i żeńskie), z których w procesie produkcji powstaje prowadnica lub modelowanie mechanizmów do form wtryskowych oraz projektowanie samych form wtryskowych.
W innych gałęziach przemysłu do takich narzędzi zalicza się na przykład formy odlewnicze czy wszelkiego rodzaju wykrojniki, tłoczniki i giętniki służące w późniejszym etapie produkcji do frezowania (przemysł lotniczy).
Podczas poszukiwania idealnego konstruktora należy również zwrócić szczególną uwagę na oczekiwania tych specjalistów oraz ich dotychczasową rolę w strukturze firmy. Czy pracowali w dużym dziale R&D na stanowisku eksperckim, czy wręcz kierowniczym? Czy może to była mniejsza organizacja, w której dopiero rozpoczęli rozwój swojej kariery? Warto pamiętać podczas procesu rekrutacyjnego, że dla konstruktorów najważniejszą kwestią jest możliwość rozwoju w strukturze firmy.
Istotne są dodatkowe szkolenia oraz możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia w projektowaniu nowej grupy produktów lub narzędzi, perspektywa awansu. Potencjalni kandydaci, którym pracodawca daje możliwość uczestniczenia w rozwoju i wdrażaniu nowego produktu do produkcji lub propozycję stanowiska wspierającego duże centra rozwoju, w których pełnią rolę trenera/szkoleniowca, chętniej podejmą nową pracę. Dodatkowym atutem jest także praca w dużej międzynarodowej korporacji, gdzie działem rozwoju zarządza osoba obcojęzyczna lub istnieje możliwość współpracy międzynarodowej.
Bartłomiej Zamostny
Zobacz także:
Tagi: rekrutacja, produkcja

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~wimtus
data: 2018-08-10 13:33:39"znajomość wymaganych programów do projektowania" - jak konstruktor czyta takie informacje to otwiera mu się nóż w kieszeni. Może ludzie z HR w końcu poszliby po rozum do głowy i zrozumieli, że program CAD jest tylko narzędziem ? Czy jak rekrutujecie na kierowcę C+E to szukacie tego co ma umiejętności czy tego, kto jeździł samochodem marki SCANIA bo akurat takie auta ma wasz klient ? Przejście z jednego typu oprogramowania na inny nie stanowi większego problemu dla średnio ogarniętego konstruktora.