Jak oduczyć się odwlekania zadań na później

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 12-06-2012 r.

Wykonując własne zadania często szukasz wymówki, żeby część z nich odłożyć na później. Z reguły wynika to z Twojego zmęczenia albo zwyczajnie, z lenistwa. Jak oduczyć się odkładania spraw naprawdę ważnych na później?

Działaj według schematu

Odkładanie wykonania zadań na później następuje bardzo często w momencie, kiedy tak naprawdę nie zacząłeś jeszcze pracy. Może wydawać się to śmieszne, ale wiele osób szuka wymówek, aby odwlec wykonanie konkretnej czynności. Poza tym ktoś kiedy powiedział, że najtrudniej jest zacząć. Dlatego też, aby rozpoczęcie pracy przychodziło Ci dosyć łatwo, powinieneś wypracować swój indywidualny schemat działania. W jego skład powinien wchodzić szereg czynności, które wykonujesz każdego dnia przed rozpoczęciem pracy.

Przykładowym schematem może być chociażby układ: pobudka – śniadanie – ubranie się – dojazd do pracy – włączenie komputera – zrobienie sobie kawy – rozpoczęcie pracy. Działając każdego dnia według ściśle określonego, powtarzającego się schematu, przyzwyczajasz swój organizm do tego, że np. od godziny 8.00 zaczynasz pracę. Poza tym działanie schematyczne sprawi, że nie będziesz musiał poświęcać zbyt wiele energii na wykonanie podstawowych, codziennych zadań. Z czasem staną się one oczywiste dla Twojego organizmu.

Określ czas pracy

Dobrym sposobem na wyeliminowanie niepotrzebnego odwlekania zadań na później jest wyznaczenie ścisłych ram czasowych własnej pracy. Ustalając czas wykonania zadania na trzy godziny sprawi, że nie będziesz miał odwagi przełożyć go na później. Deadline, czyli cezura czasowa, na większość osób działa mobilizująco. Wyznaczony termin realizacji danego zadania sprawia, że w pełni zaangażujesz się w jego wykonanie.

Określając swój czas pracy, pamiętaj również o przerwach. Ciągła praca, często umysłowa, nadmiernie obciąża organizm. Natomiast praca ponad siły przynosi zupełnie odwrotne rezultaty od tych zamierzonych. Wykonywanie zadania w momencie zupełnego wyczerpania organizmu sprawi, że zostanie ono zrealizowane „na szybko” bez należytej dokładności.

Pokonaj własną barierę

W czasie pracy bardzo istotne jest rozróżnienie, kiedy Twój organizm jest rzeczywiście przemęczony, a kiedy jedynie sygnalizuje chęć znalezienia wymówki. Często bywa tak, że tzw. chwile słabości, np. nagła senność, trudność koncentracji są jedynie pozorne. Kiedy poczujesz, że Twój organizm zaczyna się buntować przed wykonaniem konkretnej pracy, powinieneś kontynuować realizację zadania pomimo odczuwanego zmęczenia. W 90% przypadków okaże się, że sygnalizowane zmęczenie było jedynie pozorne. Natomiast po jego pokonaniu uda Ci się odkryć nowe zasoby energii.

Odwlekanie wykonania konkretnych zadań jest jednym z większych problemów w organizacji czasu pracy. Jednak wyznaczenie konkretnych schematów działania oraz pokonywanie chwilowych słabości sprawi, że z pewnością ograniczysz odkładanie wszystkiego na później.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26391 )
Array ( [docId] => 26391 )