Zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Jednakże w przypadku uzasadnionym organizacją pracy pracownikowi, o którym mowa w art. 95 ust. 1 ustawy (tj. pracownikowi wykonującemu zawód medyczny i posiadającemu wyższe wykształcenie, zatrudnionemu w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne), przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 24 godzin nieprzerwanego odpoczynku, udzielanego w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 14 dni.
Odpoczynek tygodniowy lekarza można skrócić do 24 godzin
Przepisy ustawy o działalności leczniczej dopuszczają, w przypadku uzasadnionym organizacją pracy, udzielenie lekarzowi odpoczynku tygodniowego w wymiarze co najmniej 24 godzin (zamiast 35), w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 14 dni.
Wskazanego powyżej okresu rozliczeniowego, w jakim ma zostać udzielony pracownikowi co najmniej 24-godzinny odpoczynek tygodniowy, nie należy utożsamiać z obowiązującym w podmiocie leczniczym okresem rozliczeniowym (który wynika z aktów wewnątrzzakładowych). Pierwszy służy bowiem udzieleniu pracownikowi odpoczynku tygodniowego, drugi – rozliczeniu jego czasu pracy.
Tym samym również w podmiocie leczniczym, w którym obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, można udzielać, wskazanym w przepisach pracownikom, co najmniej 24-godzinnych odpoczynków tygodniowych w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 14 dni.
art. 95 ust. 1, art. 97 ust. 4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 217).
Zobacz także:
