Kwestią dyskusyjną jest, czy wybrać mały, czy duży stół spawalniczy. Nie zawsze musi to być też stół spawalniczy z odciągiem dolnym, choć zwykle zaleca się takie rozwiązanie. To ważne kwestie. Jednak zanim je omówimy, zajmijmy się czymś bardziej podstawowym. Otóż czy warto wykonać stół spawalniczy własnej roboty, czy lepiej zdecydować się na profesjonalny? Dzisiaj istnieją wyspecjalizowane firmy, takie jak firma Cloos oferująca stoły spawalnicze. Czy warto skorzystać z ich oferty?
Interesują Cię funkcjonalne stoły spawalnicze? Sprawdź, czym powinieneś kierować się przy ich wyborze!
W zasadzie w każdym obszarze przemysłu zauważamy rozwój. Dotyczy on również spawania. Obecnie proces ten wygląda zupełnie inaczej niż choćby kilkanaście lat temu. Zmieniły się również wykorzystywane stoły spawalnicze i oczekiwania wobec nich. Jakie wymagania powinien dzisiaj spełniać dobry stół do spawania?
Profesjonalne stoły spawalnicze
Z pewnością jeśli chodzi o stoły spawalnicze, to przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w ich produkcji jest gwarantem niezawodności. Do sprzedaży są dopuszczane tylko stoły spawalnicze, które przejdą restrykcyjne testy jakości. Ponadto producent udziela gwarancji. W przypadku tego typu konstrukcji to ważne kwestie. W końcu jakakolwiek wadliwość stołu może stanowić poważne niebezpieczeństwo. Dlatego naszym zdaniem stół spawalniczy lub stół ślusarsko spawalniczy najlepiej kupić od fachowców.
Stół ślusarsko spawalniczy i jego budowa
Niewątpliwie kluczową kwestią, jeśli chodzi o stoły spawalnicze, jest ich budowa. Oczywiście konstrukcja powinna zapewniać odpowiednio dużą przestrzeń roboczą. Innymi słowy, niezbędny jest wystarczających wymiarów blat. Jednak czy oznacza to, że zawsze duży stół spawalniczy jest najlepszym wyborem? Nic z tych rzeczy. Rozmiar należy dostosować do wymiarów obrabianych elementów. Polecamy modele z możliwością łączenia z innymi stołami. Dzięki temu można w dowolnej chwili uzyskać stół spawalniczy o pożądanym wymiarze i kształcie. Należy jednak podkreślić, że rozmiar stołu to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę.
Istotną kwestią jest też obecność otworów montażowych. Ich dostateczna liczba jest niezbędna, aby uznać stół za funkcjonalny. Dzięki nim można swobodnie korzystać z dowolnych narzędzi.
Stoły spawalnicze z solidnego materiału
Nie można pominąć kwestii materiału wykonania blatu oraz innych części konstrukcji. Jeśli chodzi o stoły spawalnicze, producent przeważnie wykonuje je ze stali nierdzewnej. Co warto podkreślić, wcześniej poddaje się ją procedurze wzmocnienia, zwykle dzięki azotowaniu plazmowemu. Plazma sprawia, że stal staje się bardziej wytrzymała. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zwiększa się jej twardość. Ponadto wykazuje większą odporność na korozję.
Stół spawalniczy z odciągiem dolnym to dobry wybór?
Wspomnieliśmy już wcześniej o stole wyposażonym w odciąg dolny. Jednak co to jest i czy warto zdecydować się na tę funkcjonalność? Otóż stół spawalniczy z odciągiem dolnym to taki, który zapewnia sprawne, automatyczne odprowadzanie resztek spawalniczych. Dzięki niemu praca operatora jest znacznie ułatwiona.
Co więcej, tego typu stoły spawalnicze sprawiają, że w powietrzu nie unoszą się groźne zanieczyszczenia. Ich obecność stanowi zagrożenie nie tylko dla operatora, ale również dla pozostałych osób przebywających w pomieszczeniu. To rozwiązanie, dzięki któremu spawanie jest po prostu dokładniejsze. Polecamy zatem wybierać stoły spawalnicze wyposażone w tę funkcjonalność. Obecnie staje się już ona standardem, na który decydują się niemal wszyscy producenci.
