Faktoring bez regresu (faktoring pełny) polega na przejęciu przez faktora całego ryzyka, związanego z możliwością niewypłacalności dłużnika. Odpowiedzialność ciąży więc na firmie faktoringowej, natomiast faktorant (przedsiębiorca) nie musi martwić się o spłatę długu przez dłużnika.
Faktoring bez regresu – na czym polega?
Faktoring bez regresu to jedna z najpopularniejszych form faktoringu, wybieranego przez przedsiębiorców. Na czym polega faktoring pełny, jakie są jego koszty i jakie zalety są z nim związane?
Czym jest faktoring bez regresu?
W pierwszym kroku należy wystawić fakturę odroczonym terminem płatności kontrahentowi, potem – ubezpieczyć wierzytelność. Następnie faktor płaci zaliczkę za wykupioną fakturę. Końcowym etapem jest uregulowanie należności przez dłużnika, a firma faktoringowa rozlicza się z faktorantem odnośnie do pozostałej kwoty.
Zdarza się, że dłużnik nie spłaca swoich należności. Faktoring pełny polega na tym, że klient nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie partnera biznesowego – zadaniem faktora jest egzekwowanie długu. Windykacją należności zajmuje się również ubezpieczyciel. Jeśli bowiem faktor nie otrzyma zapłaty – odpowiedzialność za odzyskanie pieniędzy spoczywa na firmie ubezpieczeniowej.
Faktoring pełny – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Faktoring pełny skierowany jest dla przedsiębiorców, którzy chcą nawiązać współpracę z nowymi partnerami biznesowymi, jednak nie są pewni, czy będą oni dokonywać płatności na czas. Faktoring pełny ma za zadanie zapewnić finansowanie należności oraz przejęcie przez faktora ryzyka, związanego z niewypłacalnością.
Faktoring bez regresu przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy:
-
oczekują szybkiego uzyskania gotówki za sprzedaż usług lub towarów,
-
chcą czuć się bezpiecznie w momencie ryzyka niewypłacalności kontrahenta,
-
są na etapie rozwoju firmy, planują rozpoczęcie współpracy z nowymi partnerami biznesowymi,
-
chcą móc monitorować płatności,
-
potrzebują środki na finansowanie bieżących zobowiązań,
-
pragną zapewnić przedsiębiorstwu bezpieczeństwo i przenieść ryzyko, związane z nieterminowym dokonywaniem płatności na inną firmę,
-
nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat kondycji finansowej kontrahenta.
Przeciwieństwem faktoringu pełnego jest faktoring z regresem. Na ten model decydują się najczęściej przedsiębiorcy, którzy współpracują ze sprawdzonymi kontrahentami. To rozwiązanie dla firm, które nie boją się podjęcia ryzyka lub posiadają możliwości egzekwowania płatności.
Faktoring bez regresu – w jakich branżach stosuje się go najczęściej?
Faktoring bez regresu związany jest z koniecznością ubezpieczenia wierzytelności. Kiedy dłużnik okazuje się być niewypłacalny – firma faktoringowa otrzymuje od ubezpieczyciela całą należną kwotę. Faktoring pełny jest w związku z tym wybierany w branżach, w których ryzyko niewypłacalności jest stosunkowo wysokie. Należą do nich branże: spożywcza, samochodowa, budowlana, transportowa, produkcyjna i reklamowa.
Faktoringu bez regresu - koszty
Współpraca z faktorem wiąże się z określonymi kosztami. Jakimi?
-
odsetki od kapitału, zależne od okresu finansowania,
-
prowizja faktoringowa– wartość procentowa od wartości brutto. Jej wysokość zależna jest od deklarowanego obrotu, przekazywanego do faktoringu,
-
koszt ubezpieczenia/koszt prowizji, związanej z przejęciem ryzyka.
Koszt faktoringu zależy od konkretnej firmy faktoringowej. Do ceny ostatecznej mogą być doliczone opłaty dodatkowe, takie jak opłata za sprawdzenie kontrahentów i ich wiarygodności, opłata przygotowawcza i inne.
Faktoring bez regresu – zalety
Faktoring bez regresu wyróżnia się wieloma zaletami, które przemawiają za wyborem tej metody finansowania przez przedsiębiorców. Są nimi:
-
przejęcie przez faktora pełnego ryzyka, związanego z niespłaceniem należności,
-
brak obciążenia kosztami, związanymi z niedopełnieniem płatności przez dłużnika,
-
wydłużenie terminów płatności i okresów finansowania,
-
możliwość zastosowania faktoringu pełnego w branżach, określanych jako ryzykowne.
Ponadto faktoring pełny związany jest z natychmiastowym otrzymaniem pieniędzy od faktora. To umożliwia zachowanie płynności finansowej bez ryzyka.
Tagi: faktoring
