Punktem wyjścia nowelizacji mają być aktualnie obowiązujące przepisy, które dotyczą rozwiązań systemowych sprawdzonych już w praktyce. Poza tym konieczne jest zachowanie ciągłości działalności gospodarczej i działalności oświatowej. Z jednej strony - nowe przepisy mają być transparentne, z drugiej - wypełnić luki, które ujawniły się w trakcie obowiązywania dotychczasowej regulacji.
Rzemiosło potrzebuje zmian, ale nie rewolucji
Ustawa o rzemiośle była już wielokrotnie nowelizowana. Za każdym razem miało to dostosować jej przepisy do aktualnych warunków. Ostatecznie - z powodu wielokrotnych poprawek stała się nieczytelna. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia do nowe ustawy.
Definicja rzemieślnika
Przewiduje się, że nowa ustawa wprowadzi także nową definicję legalną rzemieślnika. Ma być ona maksymalnie uproszczona i likwidować niektóre ograniczenia dotyczące sposobu prowadzenia działalności gospodarczej.
Definicja w nowym brzmieniu zakłada, że rzemieślnikiem będzie mikro, mały i średni przedsiębiorca wykorzystujący posiadane kwalifikacje zawodowe w rzemiośle, wykonujący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy - Prawa przedsiębiorców.
Nowa definicja to większy wybór dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie pojęciem rzemieślnika nie jest objęta znaczną grupa przedsiębiorców, która do prowadzenia działalności wybrała formę spółki kapitałowej.
Zawody rzemieślnicze
Nowe przepisy zakładają pojawienie się nowej, precyzyjnej definicji rzemiosła, co ma nastąpić poprzez ustalenie zawodów w których może być prowadzona nauka w rzemiośle.
W projektowanej ustawie zakłada się doprecyzowanie zasad uznawania zawodów za zaliczane do rzemiosła. W planowanym spisie zawodów zaliczanych do rzemiosła będą wszystkie dotychczasowe nazwy zawodów, jednak pojawi się także możliwość rozszerzenia albo zawężenia tego katalogu, co będzie uzależnione od rozwoju sektora rzemiosła w kraju.
Zobacz także: Zatrudnienie po umowie w celu przygotowania zawodowego a prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego
Pomocnik czeladnika
Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim będą mogli otrzymać tytuł zawodowy - pomocnik czeladnika.
Dzięki temu będą mogły przystąpić także do egzaminu na pomocnika czeladnika, składającego się z zadań praktycznych, którego wynik potwierdzi ich kwalifikacje.
Takie osoby w obecnym stanie prawnym często nie są w stanie zdać egzaminu, a przez to pracodawcy zaangażowani w ich szkolenie, nie otrzymują dofinansowania kosztów kształcenia.
Nowe rozwiązanie pozytywnie wpłynie także na liczbę osób zajmujących się rzemiosłem, pozwoli brać aktywny udział w życiu społecznym i zawodowym osobom z niepełnosprawnością oraz wprowadzi możliwość uzyskania zwrotu kosztów kształcenia dla pracodawcy.
Przewiduje się, że nowe przepisy pojawią się w pierwszym kwartale 2023 r.
Zobacz także: Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego
Założenia do projektu ustawy o rzemiośle opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
