Udział w spółce z o.o. jest zbywalnym prawem majątkowym i może być przedmiotem użytkowania. Użytkownik udziałów – mimo że nie jest wspólnikiem spółki – z reguły może wykonywać prawo głosu oraz pobierać dywidendę. To powoduje, że użytkowanie udziałów odgrywa coraz bardziej istotną rolę w obrocie handlowym.
Przekazanie udziałów w spółce z o.o. w użytkowanie
Użytkowanie jest najszerszym z ograniczonych praw rzeczowych. Może dotyczyć nie tylko rzeczy, lecz także praw. Oznacza uprawnienie użytkownika do korzystania z danej rzeczy lub prawa i pobierania z nich pożytków, czyli dochodów, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem.
Wspólnik spółki z o.o. może przekazać swoje udziały w użytkowanie z różnych powodów, np. pragnie wycofać się z działalności spółki i powierza zarządzanie swoimi udziałami zaufanej osobie. Może także chcieć je przekazać swojemu wierzycielowi w celu zabezpieczenia wykonania zobowiązania. Ustanowienie użytkowania nie wpływa na zakres odpowiedzialności związanej z udziałem i nie wpływa na zmianę podmiotu zobowiązanego za realizację tych obowiązków. Pozostają one przy wspólniku, który jako jedyny jest zobowiązany z udziału. Jeżeli więc spółka na przykład uchwali obowiązek dopłat, ten obciąża wspólnika spółki, nie zaś użytkownika.
Użytkownikowi przysługują natomiast niektóre prawa należne wspólnikowi. Mianowicie użytkownikowi udziału przysługują w spółce następujące uprawnienia:
- prawo do udziału w zgromadzeniu wspólników i oddawania głosu podczas głosowania,
- prawo do przeglądania księgi udziałów,
- prawo do dywidendy w spółce.
art. 198, art. 252, art. 265 § 3 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U z 2014 r. poz. 121 ze zm.),
art. 16, art. 180, art. 187 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: spółka z o.o., wspólnik
